Z Polska postupovala tlaková níže ve vyšších vrstvách atmosféry a v ranních hodinách destabilizovala prostředí na severní Moravě a ve Slezsku díky čemuž vznikaly bouřky.

Synoptická situace z rána 17.8.2016, zdroj www.wetter3.de
Velikost: 106.4 kB
Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující postup ranních bouřek přes Větřkovice. Křížek značí sousední obec Vítkov.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 3543 kB

Tak trochu jsem doufal, že díky výškové níži bych se mohl dočkat bouřek v blízkém okolí. Po probuzení jsem se podíval na radar a sledoval, jak dochází k tvorbě nových buněk a k ojedinělým výbojům. Šel jsem na pole a na severu jsem viděl dva silné záblesky. Bylo chladno a jak jsem vyběhnul na lehko, šel jsem zpět se lépe obléci. V době, kdy jsem byl doma, došlo k aktivaci buňky, která vyrostla severozápadně od Větřkovic. Rychle jsem se přesunul zpět na pole, ale začalo pršet a já zamířil do relativního bezpečí, sledujíc vzrůstající bleskovou aktivitu. Byl jsem překvapen množstvím anvil crawlerů. Téměř každé CG bylo doprovázené pěkným anvilem crawlerem. Bylo již mnoho světla, a tak jsem místo focení zvolil natáčení videa. Bohužel fotoaparát Canon má jednu nepříjemnou vlastnost a to automatické ukončování videa a tak dva blesky utekly právě díky tomuto …… nastavení.

V obchodě jsem se dozvěděl, že kousek od jednoho domu udeřil blesk do modřínu. Okamžitě jsem vyrazil na místo zásahu. Bohužel jsem u sebe měl jen mobil a bylo málo času na dokumentaci. Rychle jsem udělal pár fotek mobilem, a tak jsem si řekl, že odpoledne se na místo vrátím a lépe ho zdokumentuji. Velká chyba. Večer zbyl na místě už jen pařízek a vše bylo uklizeno :(.

Poškození bleskem - autor: Zbyněk Černoch  Poškození bleskem - autor: Zbyněk Černoch  Poškození bleskem - autor: Zbyněk Černoch  Zásáh blesku - autor: Zbyněk Černoch

Blesk udeřil do modřínu asi 5 m nad zemí do kmene o průměru okolo 20 cm. Část o délce přibližně 3 m explodovala a byla rozmetána cca 15 m do okolí. Kmen nad touto částí nejevil známky zásahu bleskem, sjel dolů a zabodl se do země. Vedle stojící borovice dostala boční výboj zhruba ve 3 m a od tohoto místa byla poškozena kůra až k zemi. V domě, který je vzdálen 15 m od zásahu do modřínu, vyhořelo vše, co bylo zapojeno v elektrice. Blesk, který způsobil výpadek proudu udeřil ve 4:20 min UTC dle zprávy ČEZ. Detekce blesků Blitzortung sice zaznamela hodně výbojů, ale s velkou nepřesnosti, CELDN zaznamenal jeden výboj CG-, který pravděpodobně souvisí s modřínem, ale souvisí i s výpadkem proudu? Další výboje ze sítě CELDN jsou daleko, takže je pravděpodobné, že výboj, který udeřil do drátů, nejspíše vůbec nezaznamenal. Na videu není patrné, že by se blesky dělily do několika výbojů a pokud ano, tak až těsně nad zemí mimo záběr.

Blesk (z videa) - autor: Zbyněk Černoch  Blesk (z videa) - autor: Zbyněk Černoch

Detekce blesků CELDN
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 1036.4 kB
Porovnání bleskových výbojů detekovaných systémem CELDN (černé) a BLITZORTUNG (červené).
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 1214.5 kB

Za poskytnutí bleskových dat ze systému detekce blesků CELDN děkujeme Českému hydrometeorologickému ústavu.