Tomáš Novotný – Nové Strašecí, okr. Rakovník

Nečekané bouřkové překvapení se odehrálo v ranních hodinách 22. 8. 2021. První věc, kterou po probuzení většinou udělám, je kontrola meteo situace, hlavně radaru. No a kolem 7. hodiny najednou byla nad Plzní bouřka s pohledným shelf cloudem na webkamerách. Naštěstí byl ještě čas na snídani a probuzení zbytku rodiny. Navíc slabší linie bouřek při postupu k nám na Novostrašecko slábla. Přesto jsem vytáhnul syna kousek za město, že třeba něco uvidíme. Po příjezdu bylo jasné, že křivoklátské lesy zase zafungují jako továrna na „lesokumuly“. V jižní části slábnoucího komplexu přeháněk a bouřek se vytvořil nízko položený shelf (možná roll) cloud, který se místy plazil přímo po zemi. Své o tom věděl Luboš T., který byl u Berounky utopen v údolní mlze, kterou následně vystřídala nízká oblačnost čela bouřky (z mraku do mraku).

Najednou se nízko položený shelf cloud vytvořil i těsně před Novým Strašecím. Rychle jsme se proto přesunuli na místo s lepším západním výhledem a tam jsme si doslova mohli sáhnout na oblačnost. Blesková aktivita dávno utichla, a tak jsme si mohli bezpečně užít kolem poletující cáry oblaků doprovázející mohutný shelf cloud. Neuvěřitelný zážitek! Po chvíli nás oblačnost pohltila a začalo pršet, ale žádné výrazné bouřkové projevy.  Shelf cloud se po pár kilometrech úplně rozpadnul a pro Honzu s Dášou z Kladenska už nic bohužel nezbylo.

Shelf cloud u Nového Strašecí, který se doslova dotýká země.

Radarový snímek bouřkového komplexu na Plzeňsku. Zdroj: ČHMÚ

Radarový snímek slábnoucího bouřkového komplexu v době výskytu pozorovaného shelf cloudu. Zdroj: ČHMÚ


Dáša a Honza DrahokoupiloviKlobuky, okr. Kladno

… přesně tak jak Tomáš zmínil. Já s Honzou jsme klasicky odstrouhali. Nicméně nevzdali jsme se bez boje… Též vytaženi bouřkovým děním západně od nás jsme vystřelili do terénu a začali rozmýšlet nad vhodnou kompozicí. Minuli jsme slánské letiště, které se nám příliš nelíbilo a zamířili na již jednou v této sezóně vyzkoušenou pozici u obce Klobuky. Po cestě jsme se ještě mohli kochat nádhernými bílými cáry, které visely z oblohy nad lesy při západním horizontu a akorát na ně dopadaly ranní paprsky Slunce. Bylo to až příliš pěkné na to, aby to vyšlo. 

Do Klobuk jsme dorazili, když se Slunce akorát schovalo za mraky a shelf po výjezdu z lesů do „kladensko-slánské sahary“ dostal krutě zabrat. A tak nás na výhledu přivítalo již jen jakési zubožené torzo a celou tu scenérii dokreslil pronikavý zápach čerstvě pohnojeného pole…


Související odkazy:

Blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps
ČHMÚ – Český hydrometeorologický ústav