Po našem nepříliš úspěšném květnovém výjezdu do Německa nadešel červen a hned v jeho úvodu nás 7. 6. překvapila poměrně kuriózní situace, kdy naši pozornost podvečer upoutal jakýsi kumul schovávající se za pcherskými větrníky. Chvíli jsme si z něj dělali legraci, že nám trochu připomíná mini SC. Za chvíli jsme ho už z domova fotili a nakonec jsme ozbrojeni našimi Canony nasedli do auta a vyrazili na Rovina přičemž jsme si klepali na čelo, že už nám fakt asi straší ve věži, když už honíme i kumuly.

© Dagmar Drahokoupilová

Výjezd to nakonec rozhodně nebyl marný, neboť kumul, ačkoliv to nedotáhl až do stádia kumulonimbu, skutečně vypadal, točil se a držel jako mini supercela, a tak jsme se na Rovinách docela vyřádili až do západu Slunce, který celou scenérii navíc krásně nasvítil. 

Radarová animace ČHMÚ zobrazující postup slabé rotující konvekce. (Podobná situace jako u Brandýska byla v tu samou dobu i na východě Prahy)

O pár dní později jsme 13. 6. málem zaspali podezřele vypadající bouřku, která projela v noci kolem Brandýska a i když se nás Tomáš Novotný pokoušel telefonem vzbudit, to nejlepší jsme již nestihli. Vzali jsme zavděk alespoň blikancům na zadní straně a při svítání i malým přídavkem, který se bohužel omezil pouze na jedno CC.

Radarová animace ČHMÚ s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující postup nočních bouřek přes Slánsko

Pro tento den to ovšem nebylo vše. Odpoledne jsem si dojeli k Berounu zabít jednu pravděpodobnou supercelu a s jejím torzem jsme si dojeli až k Řitce, kde to už bylo tam, jak název obce napovídá…

Radarová animace ČHMÚ s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující postup slabé supercely, která zanikla na Berounsku

Podezřele tvarovaných mraků či přímo bouřek jsme měli v sezóně 2022 celkem dost, ač si o všech netroufáme tvrdit, že by to všechno musely nutně být přímo supercely. Další takový exemplář mi trochu zpestřil cestu autobusem domů z práce 16. 6., kdy jsem celou cestu jakoby šlapala na plynový pedál, neboť jsem měla pocit, že řidič šlape příliš málo. Nakonec jsem vyskočila z autobusu o vesnici dřív, kde na mě už čekal Honza, který skončil v práci dřív a vyrazili jsme za bouřkou, která nám již trochu utíkala. Nedostihli jsme ji. Nicméně jsme dostali jako bonus další, která sice již vypadala pouze “normálně”, ale zato nám dopřála i pár pro nás vzácných CG blesků.

Radarová animace ČHMÚ s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující postup bouřek přes Kladensko

Pak jsme si trochu počkali až do 27. 6., kdy jsme začali na šťavnatých bouřkách za Slaným, které ovšem nechtěly příliš blýskat. Poté jsme si dali úchvatnou západovou scenérii na Rovinách, která zaváněla přímo kalendářovkami, nicméně bouřky opět úplně nespolupracovaly. Následoval skromný večerní zákusek z domova. Chtěli jsme víc, ale úplně špatná situace to asi nakonec nebyla.

Radarová animace ČHMÚ s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující relativně chaotický postup bouřek.

Červen jsme 29. 6. zakončili výjezdem, který opět ani nestojí za řeč. Opustili jsme náš středočeský rybník, ale místo nabušeného bow echa jsme na Vysočině vylovili akorát zelenou velrybu (neboli whales mouth), která na nás vyplula z mlhy, za kterou by se nemusel stydět ani Rákosníček :-). Naštěstí sezóna ještě nekončila…

Radarová animace ČHMÚ s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující postup bow echa.

Související odkazy:

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav
http://www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning map