Počátek srpna nám přinesl další bouřkový den. Na druhý den tohoto měsíce, který vycházel na neděli, předpověď slibovala přechod studené fronty. Očekával se výskyt bouřek nejen na samotné frontě, ale také před ní. Estofex i Skywarn dali shodně „jedničku“ pro západní půlku ČR a jak se také později ukázalo, byla to celkem správná volba.

Vývoj bouřek měl začít v odpoledních hodinách především v horských oblastech, kde měla prvnímu rozvoji konvekce pomoci orografie. Jak se předpokládalo, tak to opravdu začalo.

Radarový snímek z termínu 14:00 SELČ, střed křížku značí Brandýsek.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 259 kB

První bouřky vznikly v jižních Čechách u Novohradských hor a na Šumavě na Strakonicku. Další vývoj na sebe nenechal dlouho čekat a bouřky se rychle rozvíjely, rostly a začaly se objevovat první bílé odrazy na radaru, což svědčilo o téměř jistém krupobití. Zprvu bouřky „stály“ téměř na místě, a tak způsobily místně silné přívaly deště. Později se daly bouřky konečně do pohybu a ulevily tak prvně zasaženým oblastem. Směřovaly nyní přibližně severovýchodním směrem… tedy na Benešovsko, Příbramsko a také do Středních Čech.

Radarový snímek z termínu 16:00 SELČ, střed křížku značí Brandýsek.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 271.4 kB

V Brandýsku vyčkávám, jak se bude situace vyvíjet. Vidím kovadliny bouří na jihu a doufám, že něco dojde i k nám, nicméně zrovna krupobití jako na jihu Čech si moc nepřeji. Domlouvám se s Mirkem i Radkem, že se kdyžtak někde sejdeme v terénu, pokud se něco bude opravdu dít.

Radarový snímek z termínu 17:00 SELČ, střed křížku značí Brandýsek.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 275 kB
Družicový snímek z termínu 17:00 SELČ, produkt VIS-IR, střed křížku značí Brandýsek.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 175.8 kB

Kolem páté hodiny odpolední se bouřky konečně nasouvají i na Kladensko, a tak se na necelou hodinku přesouvám na Rovina. V ten moment mi volá Radek, který se pohybuje v okolí Unhoště. Nachází se tak mnohem blíž té bouři, kterou já zatím pozoruji z povzdálí. Hlásí mi, že se tam u něj formuje húlava a hodně se kolem něj blýská.

Krátké video s několika blesky

Autor: Radek Sedlmajer
Místo pořízení: u Unhoště
Přístroj: Nikon Coolpix L18
Formát/velikost: AVI, 3235.1 kB

Čelo húlavy - autor: Radek Sedlmajer  Čelo húlavy - autor: Radek Sedlmajer  Čelo húlavy - autor: Radek Sedlmajer

Na Rovinách chvilku rekognoskuji obzor a hledám oblast s největší bleskovou aktivitou, na kterou bych zaměřil fotoaparát s Lightning Triggerem. Ukazuje se, že na jihozápadě jsou dvě jádra s četnějšími výboji, a tak chvíli zmateně mířím na jedno, abych za okamžik otočil foťákem na druhé. V zoufalé snaze zachytit co nejvíce blesků chvíli nastavuji objektiv na nejširší ohnisko, doufajíc, že se mi tak do záběru vejdou obě oblasti s četnými blesky. Opravdu se mi tak daří několik blesků vyfotit, ale díky širokému záběru jsou na fotce jen malé. V  poslední chvíli před odjezdem z Rovin však mířím fotoaparát na západ, kde se blýská dost a taky celkem blízko. Konečně se daří vyfotit dva obstojné blesky i s jednou vrtulí větrné elektrárny Pchery. Ještě jednou mi volá Radek a oznamuje, že „vyklízí“ pozici.

CG blesk - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk - autor: Jan Drahokoupil  Dva CG blesky - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk - autor: Jan Drahokoupil

CG blesk - autor: Jan Drahokoupil  Čárový CG blesk - autor: Jan Drahokoupil  Húlava se blíží - autor: Jan Drahokoupil  Detail čela bouře - autor: Jan Drahokoupil

Poté již odjíždím, protože musím odvést mamču na noční do Jenče. Ještě jí volám, že musíme vyrazit dřív, protože nevím, jak bude vypadat cesta, která nás zavede přímo do bouře. Jen co maminka nasedá do auta, zvedá se nárazovitý vítr na čele húlavy a zvedá mračna prachu z ulic. Vyjíždíme směrem na Švermov. V tom si všímám, že po levé straně „visí“ z  mraku cosi, co dost připomíná oblačnou nálevku. Nemohu se tomu z pozice řidiče moc věnovat, ale naštěstí to všechno natáčí na autostativu připevněný Ricoh. Jak se blížíme ke Švermovu, tak přicházejí silnější a silnější srážky a v ten okamžik se podezřelý útvar rychle rozpouští.

Útvar připomínající trombu

Autor: Jan Drahokoupil
Místo pořízení: silnice z Brandýska směrem na Kladno – Švermov
Přístroj: Ricoh GX100
Formát/velikost: MPG, 30170 kB

Ve městě na chvíli zastavujeme na parkovišti a koukáme na radar, abychom zjistili, co nás čeká dál. Ukazuje se však, že bouřka nebo celý shluk bouřkových jader zeslábl a dále již projíždíme jen deštěm s občasným zábleskem. Cestou po koutku oka zahlédneme několik CG blesků, ale situace se již uklidňuje.

Radarový snímek z termínu 18:20 SELČ, střed křížku značí Brandýsek.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 258.5 kB

V Jenči ještě na parkovišti chvíli čekáme, než déšť zeslábne. Loučím se s mamčou, koukám na radar a telefonicky se domlouvám s Mirkem, který do této doby sledoval situaci u letiště Ruzyně na parkovišti na střeše obchodního domu Šestka. Rozhodujeme se, že se sejdeme u Okoře na obvyklém místě.

Po dojezdu na místo shledáváme, že zde není nic k vidění a po krátké diskuzi se přesouváme nad Brandýsek na Rovina. Cestou vidíme na severozápadě několik blesků, ale nejzajímavější situace nás čeká v obci Stehelčeves, kde narážíme na opilce na kole. Mirkovi se ho ještě daří včas objet, ale já se za ním zasekávám, protože jezdí hodně aut proti a pánovi sotva stačí celá šíře silnice. Naštěstí nakonec odbočuje a mohu pokračovat dál.

Na Rovinách pak ještě chvíli debatujeme, sledujeme situaci, ale kromě několika záblesků nyní již na severu neshledáváme situaci nadále zajímavou a vyrážíme každý ke svému domovu.

Kolem půl desáté večer ještě fotím pár blesků z okna, ale tím bouřky toho dne pomalu končí.

Rozvětvený blesk - autor: Jan Drahokoupil  Rozvětvený blesk - autor: Jan Drahokoupil


Na závěr článku přikládáme radarovou animaci s detekcí blesků:

Radarová animace maximálních odrazivostí 14:00-23:00 SELČ.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 7290.3 kB

 


Související odkazy a zdroje dat:

http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/ – zpracování bleskových dat ČHMÚ

Související diskuze za fóru:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=32&t=542 – bouřky 2.8.2009