Honza a Radek:

Poslední květnový den sliboval po delší době pro Českou republiku příděl silnějších bouřek, které v předchozích dnech řádily především v  Německu, Belgii nebo Holandsku. První bouřková jádra toho dne se začala formovat krátce po obědě v horských oblastech. Postupně se bouřky objevovaly nad Krkonošemi, Krušnými horami, Jeseníky a jako poslední se přidaly bouřky i nad Šumavou. Další, poněkud divoký vývoj se tou dobou již odehrával na Slovensku v okolí Vysokých i Nízkých Tater.

Radarový snímek s blesky za posledních 10 minut z 31. 5. 2008, 15:00 SELČ
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 137 kB

Iniciativu ovšem přebralo bouřkové jádro na německé straně Krušných hor.

Radarový snímek s blesky za posledních 10 minut z 31. 5. 2008, 16:00 SELČ
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 133 kB

Později se ukázalo, že se jednalo o supercelu, která způsobila u  našich sousedů značné problémy… především v podobě silného krupobití, kdy byly zaznamenány kroupy přesahující průměr 4 cm, dále pak přívalovým deštěm a v neposlední řadě také nárazovým větrem.

Na radarové sumaci srážek za 6 hodin je vidět postup této supercely podél Krušných hor.

Radarová sumace srážek za 6 hodin ze 31. 5. 2008
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 111 kB

Škoda, že tato bouře pro nás byla nedosažitelná. Čekali jsme tedy dál, co se bude dít. První významnější projevy bouřkové konvekce se vyskytly severozápadně od nás až kolem šesté hodiny večerní. Neváhali jsme a vyrazili konečně na výjezd. Cestou jsme ve Švermově ještě nabrali Radkova kamaráda Kamila a společně jsme zamířili na Rovina nad Brandýskem. Zastavili jsme se u „našich“ větrných elektráren a chvíli sledovali situaci.

První bouřkový oblak v našem dosahu - autor: Jan Drahokoupil

Poté jsme se přesunuli nad Slaný na naše tradiční místo. Zde jsme ale zjistili, že bouřky nad středohořím nejsou nic moc. Slyšeli jsme párkrát hrom, ale to bylo tak všechno. I proto nás upoutal další vývoj oblačnosti – tentokrát na západ od nás – přibližně u Rakovníka. Vyrazili jsme tedy na západ vstříc nové bouřce. Zastavili jsme opět u obce Hvězda, jako při našem předchozím výjezdu.

Vývoj nového Cb - autor: Jan Drahokoupil

Rozhodli jsme se ale pokračovat ještě blíž k té bouři a jeli jsme dál. Nakonec jsme se usadili kousek za obcí Mšec. Byli jsme akorát pod krajem cumulonimbu. Sledovali jsme jeho vývoj, viděli jsme pár blesků a pak i  jeho postupný zánik.

Bouřka se trhá - autor: Jan Drahokoupil  Rozpad slabé bouřky - autor: Jan Drahokoupil

Mezitím se vytvořila další kupovitá oblaka východně od nás. Jeli jsme tedy zpět a tentokrát jsme zvolili jako nejvhodnější pozorovací místo slánské letiště. To už začínalo být docela pozdě – kolem deváté hodiny večerní, neměli jsme nafocené skoro nic, nálada byla pokleslá a začínaly nás přepadávat myšlenky, že už nic neulovíme a pojedeme domů. Naštěstí si ještě voláme s Lukášem, který nás ujišťuje, že bychom měli ještě vydržet, protože u Prahy se tvoří další bouřky a pomalu postupují na sever.

Panorama dvou Cbček jihovýchodně od slánského letiště - autor: Jan Drahokoupil

Rozhodujeme se tedy pro technický návrat domů – pro teplejší oblečení a drobné občerstvení, protože se zdá, že večer bude ještě dlouhý. Během této vynucené pauzy se bouřky pěkně „rozjíždějí“, a tak se ihned vydáváme na Rovina.

Radarový snímek s blesky za posledních 10 minut z 31. 5. 2008, 21:40 SELČ
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 137 kB

Cestou nám to už za zády pěkně „bliká“ a tak hoříme nedočkavostí, až dojedeme na naše místečko a budeme večerní bleskovou show konečně moct sledovat. Rychle omrkneme situaci a zvažujeme riziko fotografování se stativem. Docházíme k závěru, že aspoň chvíli by to mohlo jít, protože bouře postupuje značně pomalu a půjde asi bokem od naší pozice. Rozbaluji tedy stativ, nachystám fotoaparát a jde se na to. Identifikuji dvě aktivní jádra, kde se celkem slušně blýská a tak po chvilce měním původní záběr a zkouším štěstí na druhém jádře. Daří se mi fotit poměrně dost blesků CG, ale s nevalnou kvalitou, protože jsou značně daleko a také ukryté v dešťové cloně. Vybalujeme naše drobné občerstvení, které má momentálně nahradit propásnutou večeři a děláme si z našeho výjezdu za bleskovou show takový malý piknik. Zatímco fotíme a jíme zároveň, tak se nad nás natahuje kovadlina oné bouře a na ní se začínají objevovat „anvil crawlery“. S Radkem se shodujeme, že jsme nic takového hodně dlouho neviděli a nyní si celé představení opravdu vychutnáváme. Některé vyrážejí od jádra bouře přímo proti nám a dostávají se skoro až nad nás. Přesto téměř necítíme strach. Skoro každý blesk doprovázíme slovem obdivu a těšíme se z této krásné podívané. Fotky se nám začínají kupit, ale trochu začíná pršet, tak balíme věci a přesouváme se do auta – nikoliv abychom už jeli domů, ale pro další pozorování a focení, ale již z bezpečí auta.

Méně výrazný anvil crawler - autor: Jan Drahokoupil  Několik CG blesků a CC blesk - autor: Jan Drahokoupil  Cg a CC blesk - autor: Jan Drahokoupil  Velmi rozvětvený CC blesk - autor: Jan Drahokoupil  Anvil Crawler - autor: Jan Drahokoupil  CG a CC blesk - autor: Jan Drahokoupil  CC blesk - autor: Jan Drahokoupil

Rozkládám tedy stativ uvnitř vozu a dávám se do fotografování přes přední sklo. V tom se k nám blíží auto. Zpomaluje a poté na naší úrovni úplně zastavuje. Nějaký pán vystupuje ven do deště, sahá na zadní sedadlo… a hle… vyndává stativ s nasazeným fotoaparátem. Ten pokládá na střechu svého vozu a dává se také do focení blesků. Sedíme v autě jako opaření, blesky už nefotíme a sledujeme počínání této osoby. Déšť mu zjevně moc nevadí a stativ za bouřky na střeše auta ho asi také nechává klidným, říkáme si. Přemýšlíme, kdo by to mohl být. Zdá se, že máme konkurenci přímo na našem stanovišti… SKANDÁL :-). Pán takhle vydrží fotit asi 10 minut a pak odjíždí. Konečně je pryč, vydechneme.

Bouřka se tou dobou již posunula zase trochu více k severovýchodu, a tak volíme přesun na místo o pár desítek metrů dál, kde se můžeme s  autem vhodněji natočit směrem k bouři. Spojujeme se opět s Lukášem, který vše bedlivě sleduje na PC a předáváme si informace o aktuálním dění. Pokračujeme ve focení blesků, ale jejich četnost začíná pomalu klesat, jak se od nás bouře vzdaluje. Najednou intenzivní záblesk!! Téměř si údivem poprskáváme přední sklo auta. To musel být CG+ a nebyl moc daleko! Naštěstí foťák zrovna fotil a přestože se celý blesk se svými rozvětvenými výboji do záběru nevešel, to hlavní tam bylo :-). Ihned kontrolujeme fotku a máme neskutečnou radost z výsledku. Je to náš jednoznačně nejlepší úlovek toho večera a zároveň je to jakási tečka za dlouhým dnem.

CG+ blesk - autor: Jan Drahokoupil

Před půlnocí se vydáváme k domovu a jsme velmi spokojeni s prožitým dnem a povedeným výjezdem. Ano, i jeden pěkný blesk nám dokáže udělat velkou radost :-). Především ale celková atmosféra večerního focení byla velmi příjemná a oba se shodujeme, že jsme podobný pocit při pozorování bouřky respektive blesků dlouho nezažili.

P.S.: Záhada kolem naší tajemné „konkurence“ se vyřešila. Byl to kamarád P. Kovařik, který nás v té tmě nepoznal a my jeho také ne :-).


Mirek:

Zatímco kluci si užívali dlouhý výjezdní den, já jsem s kamarádkou vyrazil na výlet do Jílového u Prahy. Celý den se nám bouřkové počasí ani nepřipomnělo a dlužno dodat, že z lesnatého terénu jsme neměli ani příliš velký přehled o dění na obloze. O to více nás ale překvapila vydatná dešťová přeháňka, která nás dostihla v nejnevhodnější chvíli – právě když jsme se nemohli nikam schovat a museli chtě nechtě vyrazit na vlak na jílovské nádraží.

Vybíráme tedy nejpřímější cestu podél trati pod korunami stromů. Nejdříve nás zkrápí sporadické kapky, pak déšť, před kterým nás ještě stěží chrání listy stromů, ale vzápětí je naším nadějím konec – spouští se takový liják, že na nádraží docházíme úplně „durch“. Cestující čekající pod prostorným přístřeškem si nás trochu posměšně prohlížejí, ale nám v tu chvíli crčící voda z našeho oblečení nepřijde tak vtipná:-) To mě ale neodrazuje od toho, abych zkusil zachytit některý z nemnoha blesků ještě téměř za světla. Zatím bezúspěšně – přijíždí vlak a během hodinové jízdy do Prahy se nám daří poměrně slušně uschnout. Celou cestu nás provází bleskové divadlo.

Jak se blížíme ku Praze, je mi jasné, že musíme vystoupit v Modřanech – železniční zastávka je tam umístěna na vysokém náspu vedle Vltavy a nabízí jak rozsáhlou plochu, tak i přístřeší, zpod kterého se dá fotit. Ještě ve vlaku si připravuji dálkovou spoušť, stativ a nastavuji základní parametry na fotoaparátu. Ihned po vystoupení začínám fotit – podmínky nesou ani zdaleka ideální – jsme příliš blízko bouři, tudíž je těžké zachytit nějaký celek, blýská se skoro na všechny světové strany a navíc Praha je zdrojem obrovského světelného znečištění. Přesto se mi daří pár blesků ulovit.

Blesky - autor: Miroslav Sedlmajer  Blesky - autor: Miroslav Sedlmajer   - autor: Miroslav Sedlmajer  Blesky - autor: Miroslav Sedlmajer


Lukáš:

Tento den jsem očekával nějaké ty bouřky a měl jsem i čas na nějakou pozorovačku, takže jsem byl stále připojen do MeteoVieweru a sledoval radar. Kolem 14 hodiny se začala v oblasti Jizerských hor vytvářet bouřka, na kterou jsem měl z Trutnova poměrně dobrý výhled, byla přesně za Krkonošemi. Bouřka byla již od začátku docela fotogenická, zbalil jsem tedy zrcadlovku, stativ a Ricoha a vyrazil jsem směrem na nejvyšší kopec Šibeník nad Trutnovem odkud je krásný výhled na celé Krkonoše.

Tam jsem tedy rozbalil stativ, připevnil jsem Ricoha a začal timelapsovat. Poté jsem udělal pár detailních fotek zrcadlovkou a pak jsem si sednul na nedalekou lavičku a kochal se vývojem bouřky. Bouřka produkovala nové buňky, které měly rychlý vývoj a po dovršení určíté výškové hranice jim začaly velmi rychlím způsobem ustřelovat kovadliny.

Timelapsovaní Cbčka - autor: Lukáš Ronge  Cb u Jizerských hor - autor: Lukáš Ronge  Záběr na Cb a timelapsujici Ricoh - autor: Lukáš Ronge  Timelapsovaní Cbčka - autor: Lukáš Ronge  Cb u Jizerských hor - autor: Lukáš Ronge

Vývoj bouřky u Jizerských hor; 31. 5. 2008
Autor: L. Ronge
Místo pořízení: Trutnov
Přístroj/rychlost: Ricoh R6; zrychleno 150x
Formát/velikost: AVI 7,6 MB

Timelapse jsem ukončil kolem 16:30 a šel jsem směrem na náměstí kde jsem se patřičně v tomto teplém dni občerstvil 🙂 Poté jsem šel domů zpracovávat fotky a timelapse. Z okna jsem si všiml nové buňky, kterou jsem hned vyfotil a po 10 minutach když jsem ji šel zkontrolovat, tak jsem ji málem nepoznal.

Vznikající bouřka - autor: Lukáš Ronge  Vznikající bouřka - autor: Lukáš Ronge

V okolí Trutnova – Broumovsko apod. se vytvořily ještě další buňky, které byly v zapadajícím slunku velice fotogenické, zaslechl jsem dokonce i pár hromů. Pár zajímavých fotek udělaly i webkamery v okolí Trutnova.

Vznikající bouřka - autor: Lukáš Ronge  Kovadlina Cumulonimbu - autor: Lukáš Ronge  Kovadlina Cumulonimbu - autor: Lukáš Ronge  Pohled na kovadlinu Cb - autor: Lukáš Ronge

Kolem 21h se u Prahy vytvořily zajímavé bouřky, ze kterých jsem na 100km pozoroval blýskavici, jejiž intenzita silně rostla, maximum bylo okolo 1 záblesk / 1 vteřina. Z okna jsem jí zkoušel vyfotit a doufal i v TLE, marně :), ale doufal jsem tedy, že i tady se dočkáme nějakého překvapení 🙂

Blýskavice - autor: Lukáš Ronge  Blýskavice - autor: Lukáš Ronge

Kolem půlnoci nám začala jít naproti bouřka v okolí Mladé Boleslavi, takže jsem se zkontaktoval s Honzou Šolínem a domluvili jsme se na výjezdu. Nakonec jsme vyjeli na nedaleký kopec, připravil jsem si zrcadlovku, upevnil na stativ a začal exponovat. Netrvalo to dlouho a už byly první úlovky.

Blesk mrak-zem - autor: Lukáš Ronge  Blesk mrak-zem - autor: Lukáš Ronge  Blesk mrak-zem - autor: Lukáš Ronge  Blesk mrak-zem - autor: Lukáš Ronge  Blesk mrak-zem - autor: Lukáš Ronge

Vetšina blesků je v okolí Nové Paky, poté i v našem blízkém okolí, nechávám tedy foťák vedle auta, a radši si do něj sednu. Výjezd končíme když začíná pršet, prohlídneme si společně naše úlovky a lehce před druhou hodinou ráno jedeme domů.

Blesk mrak-zem - autor: Lukáš Ronge  Rozvětvený blesk mrak-zem - autor: Lukáš Ronge  Blesk mrak-zem - autor: Lukáš Ronge  Blesk mrak-zem - autor: Lukáš Ronge  Blesk mrak-zem - autor: Lukáš Ronge

Na závěr ještě radarová animace celé situace, graf bleskové aktivity, a nádherný družicový snímek supercely u německých sousedů:

Radarová animace z 31.5.2008 21:00 – 23:50 UTC
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 853 kB
Graf bleskové aktivity CELDN
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 40 kB
Družicový snímek z družice MSG produktu IR-BT. Bouře vytváří tzv. studené Účko.
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 170 kB
Družicový snímek z družice MSG produktu VIS-IR.
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 150 kB

 


M. Meglič:

Dnes bychom se měli konečně dočkat nějakého zajímavého bouřkového dne. Od dopoledních hodin pozorujeme radar a družici a netrpělivě očekáváme nějaký nárůst bouřkové oblačnosti. Hodinu po poledni se objevuje první zajímavý odraz na polské straně Jizerek a Krkonoš. Tento den se chystáme na trochu pěší turistiky na Kozákov v Českém ráji a blízkém okolí. Tak s trochou napětí vyrážíme kousek za Turnov na nejvyšší kopec Českého ráje a já doufám, že odtamtud bude něco zajímavého k vidění, protože odtud je moc pěkný výhled na všechny strany, přičemž mně zajímá to, co se bude dít na severním obzoru kolem Krkonoš a ne tak chození po lesích zrovna dneska, když by se mělo něco napínavého odehrávat na obloze :-).

Nicméně jak se přibližujeme po rychlostní silnici R10 k Turnovu, zdá se, že nad Krkonošemi zbyla jen „pára nad hrncem“, která je fotograficky nezajímavá…

Ke konci našeho pobytu ještě pozorujeme paraglidistu, který se rozebíhá z kopce a nechává se unášet v atmosféře. Na obloze pár zbytků cirrů, jinak ani cumulus. Ten paraglidista zřejmě nemá vhodné podmínky (termiku), protože se jenom snášel do nížiny směrem na Sedmihorky. Ale není to můj obor, : tak nevím, jestli neletěl schválně jenom o pár km na přistání, protože jinak se z velkých výšek vracejí zpátky na louku na vrcholu Kozákova…

Takže náš příjemný pobyt na vrcholu Českého ráje pomalu končí a my se vydáváme zpátky do našeho pojizerského Polabí. Cestou na jihozápad za Turnovem se začínají na Z-SZ obzoru rýsovat jakési známky významné konvekce někde nad severozápadní částí středních Čech (že by blízko Benátek? 🙂 ) Pobídl (donutil) jsem manželku, aby za jízdy vyfotila několik záběrů kumulonimbů na obzoru… Čím víc se blížíme k domovu, objevují se další houstnoucí věže kumulů.

Zárodky nových bouřek na JZ - autor: Miroslav Meglič  Slunce mezi věžemi - autor: Miroslav Meglič  Vzdálená bouřka a zárodky nových bouřek - autor: Miroslav Meglič  Vzdalující se Cumulonimbus - autor: Miroslav Meglič  Rostoucí Cumulus a Cumulus congestus - autor: Miroslav Meglič

Kolem 20:00 SELČ jsme dorazili domů a vyrážíme ke kamarádce na grilovačku. Kromě naloženého masa s sebou samozřejmě přibaluji svůj „vercajk“. Nacházíme se cca 3 km SZ od Benátek nad Jizerou v obci Sedlec. Já jsem neustále ve střehu a pozoruji, jak se na JV vytvářejí Cu přerůstající do Cb.Ve 21:10 se ozývají první hromy JV od nás. Původně to vypadalo, že bouřka postupuje směrem k nám, ale po delším pozorování se tato bouřka rozpadá a přestává být aktivní. Během několika dalších minut rychle vyrůstají nové věže na JZ i SZ obzoru nedaleko od našeho stanoviště. Vývoj těchto Cb je zachycen na zrychlené sekvenci. Ta bohužel s večerem rychle tmavne, ale přeci jen dobře dokumentuje vznik nových buněk hlavně ke konci. Ve vrcholcích vlevo se vzápětí objevuje poměrně intenzivní blýskavice, ale je natolik slabá, že ji kamera téměř nezachytí :-(. Z radarových dat je patrné, jak se spojuje několik právě vzniklých buněk v jednu velmi intenzivní bouři…

Timelapse vývoje bouřky
Autor: M. Meglič
Místo pořízení: Benátky nad Jizerou
Formát/velikost: AVI 3,0 MB
Aktuální výstraha ČHMÚ.
©2008 Český hydrometeorologický ústav

Bouře na SZ - autor: Miroslav Meglič  Bouře na SZ - autor: Miroslav Meglič  Bouře na SZ - autor: Miroslav Meglič  Slunce za bouří - autor: Miroslav Meglič

Začíná se blýskat skoro kdekoliv na obzoru, takže je nejvyšší čas opustit naše přátele od grilu a vyrazit na cestu napříč bouří. Sestřih průjezdem – viz. video. Sestřih blesků je z pod dálničního mostu v části Kbel. Tuto bouři pozoroval i Lukáš z uctivé vzdálenosti z Trutnova, jako velice intenzívní blýskavici a hovořil odhadem o 80 blescích za minutu. Z epicentra mohu toto potvrdit, jen škoda že přibližně z 95% se jednalo o blesky typu CC, tedy v mracích. Něco málo blesků do země (CG) se mi poštěstilo zachytit kamerou – viz. video… Spustila se téměř dvě hodiny trvající průtrž. Vítr střídavě sílil, ale nezpůsobil žádné škody v blízkém okolí. Srážky neměřím, takže si netroufám odhadovat jejich vydatnost. Za dva dny v práci se dozvídám od kolegyně Pavlíny, že zemědělci v obci Horní Slivno (9 km západně) naměřili po této bouři 100 mm srážek. Hlášeny mám kroupy kolem 2 cm z obcí Sedlec a Horní Slivno.

Sestřih průjezdu bouřkou
Autor: M. Meglič
Místo pořízení: Benátky nad Jizerou
Formát/velikost: AVI 25,0 MB

CG blesk z videa - autor: Miroslav Meglič  CG blesk z videa - autor: Miroslav Meglič

Doplnění 11. 6. 2008:

O týden později se dozvídám od „nového známého“ – příležitostného sledovače počasí, oficiální informaci o naměřených srážkách zemědělci v  Horním Slivně. Takže přesný údaj z 31. 5. 2008 v obci Horní Slivno (okr.Mladá Boleslav) je 57 mm srážek (v průběhu 2 hodin). Dále Pepa hovořil o kroupách s průměrem kolem 3cm a rozbitém skleníku a poškozené střeše od krup. Dále mi přislíbil, že mi pošle i pár fotografií, takže je sem později ještě dodám…

Po kroupách - autor: Miroslav Meglič  Po kroupách 31.5.2008 - autor: Miroslav Meglič


Zdroje dat: ČHMÚ, EUMETSAT

Související odkazy:

http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/ – zpracování bleskových dat
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=29&t=159 – související diskuze na fóru (31. 5.)
http://www.frontgewitter.de/Unwetter310508.html – Článek o supercele na německé straně Krušných hor z 31. 5. 2008