J. Drahokoupil, D. Müllerová – Brandýsek, okr. Kladno

Bouřkový víkend 20. 7. – 21. 7. v Brandýsku

Po červnových bouřkách to v červenci u nás vůbec nezačalo dobře. Zatímco 1. 7. znamenal pro některé končiny situaci roku, my se trápili po středních Čechách na výjezdu typu “všechno je špatně”. Domů jsme se vrátili s jedinou fotkou od Benešova pořízenou „za minutu slejvák“ a s čárkou do statistik za bouřku u nás doma, kterou jsme měli tu čest sledovat na mobilu v Dobříši.

Za minutu prší.. - autor: Dagmar Müllerová

Radarový snímek s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující bouřkovou činnost v jižní části Středních Čech.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 156.5 kB

Pak se bouřky na nějaký čas odmlčely, což nám sice nevadilo, neboť jsme v tu dobu měli zrovna jiné starosti. Nicméně když se na víkend 20. – 21. 7. objevila jakási šance na bouřky, bylo to pro nás milé rozptýlení. Začalo to už v sobotu odpoledne, kdy nás z bazénu vyhnal celkem pěkný horseshoe funnel.

detail horseshoe funnelu - autor: Dagmar Müllerová

Horseshoe funnel - autor: Dagmar Müllerová  Horseshoe funnel nad meteostanicí - autor: Dagmar Müllerová

No a pak se nedělo prakticky nic, tedy až do setmění, kdy najednou potmě začaly naskakovat castelany, cumuly a nakonec i cumulonimbus. Jeden dva probliky a už se letělo pro foťáky. Mrak putoval kolem baráku na Třebusice a pak dál k východu, takže ani nebylo potřeba ztrácet drahocenné minuty přejezdem. Vystačili jsme si s domácími podmínkami. Zaujali jsme pozice a začali doufat ve vytoužený “vystřelovák” z mraku. Bohužel jsme se nedočkali, cébák akorát svítil jako žárovka a jen sporadicky bylo možné zahlédnout kousek tenkého kanálu výboje, někdy i ukazujícího se ven z mraku, jakože tohle nám musí stačit. Až poté, co se bouřka vzdálila a trochu se obalila nižší oblačností, došlo i na pár cégéček.

  Kratičké výboje z Cb do prostoru - autor: Dagmar Müllerová

Prosvícený Cb s vzdálenám CG bleskem I. - autor: Dagmar Müllerová  Prosvícený Cb s vzdálenám CG bleskem II. - autor: Dagmar Müllerová

Složenina několika fotek - autor: Jan Drahokoupil  2 CG blesky na SV I - autor: Jan Drahokoupil

2 CG blesky na SV II - autor: Jan Drahokoupil  2 CG blesky na SV III - autor: Jan Drahokoupil

Radarová animace s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující večerní izolovanou bouřku.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 4180.9 kB

Druhý den nás krátce po poledni vyhnalo na příjezdovou cestu k vrtulím cosi až moc připomínající loňskou akci, která si díky intenzitě, množství přívalových srážek i následkům vysloužila pracovní název “kýbl”. Přibližně stejný čas, stejné místo, vypadalo to i podobně, ne-li ještě hrozivěji – báli jsme se. Nakonec ale vše dobře dopadlo. Vyšli jsme z toho “jen” s 10,8 mm a na zadní straně bouřky jsme jako bonus navíc “posbírali” i pár blesků – chudinek.

Bouřka přichází od SZ - autor: Jan Drahokoupil  Přibližující se čelo bouře - autor: Dagmar Müllerová

Poměrně hrozivě vypadající bouřka - autor: Jan Drahokoupil

Přibližující se bouře s nádechem tyrkysové - autor: Dagmar Müllerová  Oblaky mamma na zadní straně bouřky - autor: Jan Drahokoupil

CC blesk - autor: Dagmar Müllerová  Vzdálený CG blesk - autor: Dagmar Müllerová

Radarová animace s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující bouřku, která přešla mimo jiné Brandýsek na Kladensku.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 3240.4 kB

 


M. Janoušek – Slaný, okr. Kladno

Na tenhle den se čekal přechod studené fronty s šancí na silné noční bouřky, a to dokonce i v severozápadní části Česka. Aladin byl bohužel docela zmatený. Nejprve několik dní předem kreslil něco jako studenou frontu v pozdních hodinách, která už „nedojede“, později to vypadalo slibněji. Jak se ale předpovídaná událost blížila, začaly se jednotlivé po sobě jdoucí výstupy navzájem tak rozcházet, až jsem ztratil trpělivost a raději to přestal sledovat.

Naopak to skutečné dění jsem ten den sledoval už od rána. Nejprve vznikl poměrně zajímavý bouřkový systém v Německu, ale brzy bylo patrné, že jde příliš severně. Prostor směřující na Čechy prozatím téměř zel prázdnotou. S blížícím se večerem podezřele dlouho nikde nic nenaskakovalo, až to opět začalo zavánět fiaskem.

Zlom nastal při soumraku. Tou dobou jsem byl ještě na chatě, když se na severní obloze objevil jistý zajímavý mrak. Ihned mně napadlo, že takhle nějak začínají noční cumulonimby. Měl podobu jakéhosi stratokumulu či jednolitého altokumulu, na zadní straně se vytrhával do castellanů, ve předu byl naopak úplně hladký a vodorovný. Žádná kupovitá struktura z mé pozice vidět nebyla. Nic neviděl ani radar. Cestou do Slaného jsem ale periferně snad zahlédl nějaké záblesky, a radar v místě tohoto mraku, který již zakryla tma, ukázal dvojici nově vznikajících buněk. Po příjezdu do Slaného jsem proto zastavil hned u prvního stanoviště a doslova doběhl na svou osvědčenou vyhlídku. Na cestu mi totiž už bliklo několik silných záblesků. Než jsem uvedl do činnosti foťák, byla to už jedna „ohnivá koule“.

Téměř výhradně vnitřní blesky krásně osvěcovaly ostrou kupovitou strukturu aktivních výstupních proudů. Ty se neustále držely na zadní straně mraku, zatímco méně zajímavé kovadliny odcházely dále na východ. Občas se ukázal i bleskový kanál. Vzácně se objevovaly dokonce blesky vybíhající z kovadliny do volného prostoru vzhůru. Něco takového se mi v této kvalitě povedlo vyfotit vůbec poprvé. Blikačka pokračovala nejméně hodinu a mrak se ani tolik nevzdaloval. Fotil jsem nepřetržitě na své oblíbené šesti-vteřinové expozice, které jsem musel v jednu chvíli dočasně zkrátit, protože mi do fotky lezlo víc než jeden záblesk. To vytvářelo vzhledem k pohybu oblaku zdvojený obraz, nebo dojem jeho rozmazanosti. Po nějaké době se kovadlina začala zakrývat balastní nízkou oblačností, ale zase se konečně objevily blesky pod základnou, včetně CG.

Blikající kovadlina - autor: Michal Janoušek  Detail rozbouřené kovadliny - autor: Michal Janoušek

Kovadlina s vnitřními blesky - autor: Michal Janoušek  Kovadlina s vnitřními blesky - autor: Michal Janoušek

Kovadlina s blesky do bezoblačného prostoru - autor: Michal Janoušek  Blikající kovadliny - autor: Michal Janoušek

Ježek... - autor: Michal Janoušek

Odcházející noční bouřka - autor: Michal Janoušek  CG blesk na odcházející bouřce - autor: Michal Janoušek

Radarová animace ČHMÚ s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující vývoj a postup nočních bouřek.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org
Velikost: 6104 kB

Závěrem můžu za sebe konstatovat první vydařený bouřkový den této sezóny. Musím si ale také trochu postěžovat. V době dokončení tohoto článku, kdy mám k dispozici už celkovou bilanci roku, konstatuji pouze dva takovéto dny. Přitom takto zajímavých dnů bylo v dobách před pěti lety a dříve tak 6 až 7 za sezónu. A v prvním roce, co jsem začal pozorovat bouřky (1999) jich bylo odhadem ještě dvakrát tolik! Tak jenom doufám, že tahle sestupná tendence během uplynulých dvaceti let je jenom nějaká krátkodobá anomálie místního klimatu, protože jestli by to pokračovalo takhle dál, tak za dalších 20 let bude asi vzácností i to, že vůbec zahřmí…


Související odkazy:

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav

http://www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps

https://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=53&t=1815 – Bouřky 20. – 21. 7. ve fóru A.S.S.