D. Müllerová, J. Drahokoupil – Děčínsko

2. 5.

Po loňské sezoně, která končinám západně od Prahy příliš nepřála, jako by letošek navázal a pokračoval v podobném duchu. Pár pokusů se tu sice uskutečnilo, ale bohužel v době, kdy jsme se jim nemohli věnovat. A ačkoliv téměř letní počasí přišlo letos již začátkem dubna, na řádné bouřky stále čekáme.

Na první květnový týden jsme si naplánovali dovolenou a řešili jsme, zda-li na Macochu nebo do Krušných hor. Nakonec padla volba na Děčínsko. Vyrazili jsme ve středu dopoledne ve vypůjčeném elektromobilu, který jsme chtěli na našem výletě řádně vyzkoušet, a vzdalujíc se jedničce Estofexu, kterou Tomáš Púčik situoval spíše na jihovýchod, jsme směřovali na severozápad. Že jsme raději nejeli na tu Macochu…

Po zastávce u zámku Jezeří jsme přejeli po hřebeni Krušných hor a sledovali, jak to v dálce na jihovýchodě kdesi za Příbramí začalo “kvést” a pak dle detekce i blikat a vydalo se to v kolizním kurzu akorát na Brandýsek. No super…

Bouřka nakonec naštěstí dlouho nevydržela a do Brandýska dorazily tak maximálně zbytky kovadliny. My se mezitím ubytovali v příjemném hotelu v malebném údolí s rybníky mezi pískovcovými skalami a po večeři zatěžovali hotelovou wifinu sledováním formujícího se MCS, který se z Rakouska blížil na Moravu a pak jakési nevýznamné konvekce kousek východně od nás. Že jsme nejeli na tu Macochu…

Netrvalo to dlouho a z nevýznamné konvekce se stala “významná”. Během chvilky přímo před námi šup. Ono tu něco naskakuje!… Ono tu něco bliká! Rázem panika a honem ven.

Ale kam? Všude kolem lesy, nejbližší otevřená krajina se nacházela od nás cca 5 km pod Děčínským Sněžníkem, tak honem tam. Tesla sice obvykle zvládá zrychlení z 0 na 100 km/h během 2,7 s, ovšem potmě a na poměrně úzké lesní silnici lemované “svítícími očíčky” jsme si netroufli jet víc jak 30 km/h. Sotva jsme vypadli z lesa, dopadly na čelní sklo první kapky deště a my věděli, že už nic nevyfotíme. Navíc se blýskalo zrovna v místech, kde nám zacláněl Sněžník. Zůstali jsme stát na osamělém parkovišti a skrz kapky na skle a lehce oslněni svítícím displejem vozu jsme sledovali občasné probliky (veskrze CC) tam venku. Ani video pořizovat nešlo, neboť mobil zásadně ostřil na kapky na skle. Začala jsem přemýšlet nad tím, co by se stalo s elektromobilem, kdyby do něj uhodil blesk…

Když déšť zeslábl, rozhodli jsme se přesunout cca 10 km na západ za obec Tisou, kterou jsme po cestě do hotelu projížděli a za níž se na kopci nachází vrtule a louky bez stromů, odkud by mohl být nerušený výhled do více stran. Navíc se dostaneme ven ze srážek a budeme moct fotit blesky na odcházející bouřce. K tomu u Mostu začala naskakovat nová buňka a možná by šlo zkusit i sprity nad moravskou MCS.

Radarová animace s detekcí blesků Blitzortung zobrazující noční vývoj bouřek.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 13925.2 kB
Snímek z družice MSG v tepelném pásmu zobrazující MCS na jihovýchodě.
© Český hydrometeorologický ústav, EUMETSAT
Velikost: 498.9 kB

Na místě nás čekala již hvězdná obloha a problikávající bouřka na odchodu, do které, jakoby po přejezdu hranice do Německa, vjel nový život. Za chvíli začala svítit i její kolegyně, která se kdesi v dáli za Sněžníkem také osvobodila nejen od alťáku, který ji zacláněl, ale hlavně od našeho území a blikala jako vzteklá. Vzadu na východě za vrtulí další blik. A tak tam za nedlouho blikaly tři “žárovky” a člověk za chvíli nevěděl kam mířit. Drtivá většina byla opět v mraku, ale sem tam rozzářil oblohu nějaký ojedinělý CG blesk. Honza chvíli zkoušel sprity, ale marně.

Blikající Cb na severu 1 - autor: Dagmar Müllerová  Blikající Cb na severu 2 - autor: Dagmar Müllerová

Blikající Cb na severu 3 - autor: Dagmar Müllerová  Blikající Cb na severu 4 - autor: Dagmar Müllerová

Tesla Model S s bouřkou v pozadí - autor: Jan Drahokoupil  Blikající Cb na severovýchodě 1 - autor: Dagmar Müllerová  Blikající Cb na severovýchodě 2 - autor: Dagmar Müllerová

3 blikající bouřky - autor: Jan Drahokoupil

Bouřka u Mostu sice nevydržela, ale na západě začaly problikávat další buňky, jejichž vrcholky nasvěcoval právě vycházející Měsíc. Bylo již pozdě a byla mi zima, ale stále jsem se nemohla od té podívané odtrhnout. Nakonec jsem to zabalili krátce po půlnoci a já po cestě doufala, že ty vršky kolem naskakující konvekce nezačnou také blikat. Raději jsem pak před ulehnutím řádně zatáhla závěsy, ale naštěstí už nás nic nevzbudilo.

Blikající Cb na západě 1 - autor: Dagmar Müllerová  Blikající Cb na západě 2 - autor: Dagmar Müllerová

Druhý den vládla v našem regionu deka, zatímco Morava si řádně úžívala další bouřkový příděl. Večer jsme sice opět zavítali k Tisé, abychom opět zkusili sprity na komplexu táhnoucím se přes sever Moravy až do Polska, ale ani tentokrát jsme nebyli úspěšní. Bohužel v onom směru se nacházela jakási oblačnost. Když jsem ovšem na facebooku zahlédla, jaké kroupy tam na Moravě některé buňky přes den vyprodukovaly, podívala jsem se na naši vypůjčenou Teslu a řekla si: Ještě že jsme nejeli na tu Macochu…


Z. Černoch – Gručovice, okr. Opava

3. 5.

Při pohledu na předpověď jsem si říkal, že to bude další den se špatně organizovanými bouřkami. Na radaru to tak vypadalo. Bouřky bez větších problému vznikaly, ale nijak se nevyvíjely. Až později se nad Ostravou objevilo výrazné bouřkové jádro a čekal jsem stejný průběh. K mému překvapení se bouřka začala pozvolna propagovat k západu a po té, co přišla informace o krupobití, jsem se rozhodl vyjet se na ni podívat ke Gručovicím. Po příjezdu mě zaujal dobře vyvinutý útvar pod základnou oblaku, který byl velmi špatně viditelný díky ostrému slunci. Zprvu jsem si myslel, že se jedná o shelf cloud, ale to jsem o něco později zavrhl. Podíval jsem se na sondážní měření z Prostějova a říkal si, že tady něco nehraje. Velmi silná blesková aktivita a dobře vyvinutý wall cloud tomu nasvědčovaly. Jak se přibližovala bouřka od Ostravy, začaly jižně od ní narůstat nové congesty a nakonec vznikla další bouřka, která ovšem procházela výrazně jižněji. První bouřka ztrácela na intenzitě a velmi rychle se rozpadala. Přejel jsem k Vrchům, kde jsem doufal v lepší výhled na bouřku procházející jihem. Pršelo, a tak jsem ani nevylezal z auta. Nakonec jsem udělal dobře, o chvilku později cca 150 m ode mě udeřil blesk do BTS. Byl to osamocený výboj daleko od jádra bouřky. Již nemělo smysl zůstávat na místě, a tak jsem jel domů. Nakonec jsem se dozvěděl, že obě bouřky byly supercely.

wall cloud na první supercele - autor: Zbyněk Černoch  wall cloud na první supercele - autor: Zbyněk Černoch

Supercela a vznik druhé supercely - autor: Zbyněk Černoch  Supercela a vznik druhé supercely - autor: Zbyněk Černoch

Supercela a vznik druhé supercely - autor: Zbyněk Černoch  Supercela nad Ostravou - autor: Zbyněk Černoch

Radarová animace s detekcí blesků Blitzortung zobrazující postup bouří na Moravě. Křížek značí Vítkov.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 4927.6 kB

Související odkazy:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=52&t=1760 – Bouřky 2.5.2018 ve fóru A.S.S.

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav

http://www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps