Z. Černoch – Bílov, okr. Nový Jičín

Po měsíci opět netypická situace od severovýchodu a tentokráte byl pohled na přibližující se cumulonimby majestátní. Ve výhledu nebránila žádná oblačnost, a tak jsem se mohl kochat vývojem, který probíhal. Rozhodl jsem se vyjet a díky západu slunce byl pohled ještě krásnější.

Přijel jsem k Bílovu, kde se na mě hned po vystoupení z auta vrhli komáři v počtu vyšším než malém a já po celý zbytek statečně a bezradně bojoval s komáří přesilou. Od severovýchodu docházelo k nárustu nových buněk a blesková aktivita nad Ostravou byla velká, ale díky značné vzdálenosti a světlu nebyl lov blesků moc úspěšný. Až když se začalo šeřit, začly na kartě přibývat úlovky, ale zároveň docházelo ke slábnutí bouřky.

Naštěstí poslední kumulonimbus vyrostl o poznání blíže, a tak jsem měl možnost nafotit pár blesků z ideální vzdálenosti, ale díky tomu, že jsem neměl kabelou spoušť a fotil jsem na dlouhou expozici, došlo k rozmazání pozadí O:).

Radarová animace ČHMÚ. Křížek značí Bílov.

M. Grék – Ostrava

Tento večer došlo na Ostravsko velmi příjemné překvapení. Celý den byl ve znamení náhodné bouřkové činnosti bez význačné dynamické podpory. Nad Polským Slezskem však došlo ke vzniku několika jader, která se na čele outflow boundary postupně obnovovala, a to s postupem směrem na JZ. Na čele se utvořil pěkný shelf cloud a převážná většina bleskové aktivity byla ve formě CG výbojů.

Konvekce nad Polskem. Snímek ze 1720Z
Zdroj: ČHMÚ, Blitzortung.org
Rychlý přesun těžiště bouřkové aktivity nad Ostravsko. Snímek z 1900Z
Zdroj: ČHMÚ, Blitzortung.org

Jelikož mi bouřky přišly takřka přímo pod nos, vybral jsem si jako prvotní místo s dobrým výhledem most téměř na samotném jihu Ostravy pár minut od domova.

První CGčko mi na kartě přistálo téměř čirou náhodou. Měl jsem namáčknutou spoušť a čekal jsem. A trefil jsem se. Na co lightning trigger :).

© Matěj Grék

Jelikož se jádro blížilo, rozhodl jsem se přesunout do bezpečí panelákové džungle a fotit z nejvyššího patra. 

Blesků dohromady nebylo moc, ale když už byly, tak stály za to. Absolutní většina z nich byla ve formě výbojů do země.

Na závěr ještě radarová animace vzniku, postupu a postupného zániku bouřkové činnosti nad Ostravskem.

Zdroj: ČHMÚ, Blitzortung.org

Související odkazy:

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav
http://www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps