Z. Černoch – Větřkovice, okr. Opava

Díky přílivu teplého a vlhkého vzduchu od jihu došlo v sobotu 15. 8. k iniciaci konvekce již v dopoledních hodinách. V průběhu dne chaoticky vznikaly nové buňky, které měly poměrně krátkou životnost, ale velmi slušnou bleskovou aktivitu. K večeru jsem se zájmem sledoval shluk multicel, které se utvořily nad Beskydami a daly se do pohybu k severu. Západ slunce se blížil, a tak jsem vyrazil na stanoviště nad obcí Vrchy a pokoušel se lovit blesky při západu slunce. To jsem ještě netušil, že na stanovišti zůstanu až do půlnoci. Zhruba 4 hodiny jsem stál na místě, kochal se opřen o auto a otáčel fotoaparát na stativu. Blesková aktivita k mému údivu nepřestávala a na obzoru postupně i blíže “létalo” jedno CG za druhým. V samém závěru, kdy bouřky slábly, tak se začaly objevovat i CC blesky, ale těch bylo opravdu málo. Bylo to velmi krásná noc této velmi bídné sezóny.

Cg blesk - autor: Zbyněk Černoch  Cg blesk - autor: Zbyněk Černoch  Cg blesk - autor: Zbyněk Černoch

Cg blesk - autor: Zbyněk Černoch  Cg blesk - autor: Zbyněk Černoch

Cg blesk - autor: Zbyněk Černoch  Cg blesk - autor: Zbyněk Černoch  Cg blesk - autor: Zbyněk Černoch  Cg blesk - autor: Zbyněk Černoch  Cg blesk - autor: Zbyněk Černoch

Radarová animace v zoomu s detekcí blesků CELDN zobrazující postup bouřek na Moravě.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 8452.8 kB

 


D. Müllerová, J. Drahokoupil – Střední Čechy

Bouřky 15. 8. 2015

Namlsáni páteční úspěšnou akcí jsme dychtivě očekávali, co přinese víkend. Na sobotu 15. 8. akorát připadlo pětileté výročí od naší slavné pražské supercely, a tak jsem doufala v nějakou důstojnou oslavu.

Den probíhal dost podobně, jako před 5 lety. Vše šlo také od jihu a bouřilo zprvu převážně na Moravě a na Vysočině. Pod Prahou v kolizním kurzu čisto. Ovšem tím veškerá podobnost končila a k žádnému odpolednímu nájezdu konvekce zde nedošlo. Ačkoliv jsem nečekala přímo supercely, doufala jsem, že uvidím alespoň něco. Trochu zklamání. Nakonec podvečer dole u Jindřichova Hradce přeci jen cosi naskočilo a vydalo se na nesmělou pouť k severu kamsi na Kolín. Dokonce i dole pod Prahou se objevila malá neaktivní buňka, která se ovšem hned začala rozpadat. Rozhodli jsme se tedy vyjet alespoň na JV Prahy a spoň se pokochat vzdálenou blýskavicí. Vzali jsme to okolo letiště s tím, že cesta po okruhu bude příjemnější než přes město a dobře jsme udělali. Už po cestě k letišti jsme viděli mohutnou kovadlinu nasvícenou zapadajícím Sluncem, která snad ani nekorespondovala s tím, co bylo na radaru. Zastavili jsme tedy na chvíli na Šestce.

Rozpadající se kovadlina - autor: Jan Drahokoupil  Celkem koukatelný západ Slunce - autor: Dagmar Müllerová

Vzdálená kovadlina bouře na Jindřichohradecku - autor: Jan Drahokoupil

Poté, co slunko zapadlo, jsme pokračovali ke Kamenici na Mandavu a brzy jsme uviděli v kovadlině první záblesky. Zastavili jsme ve vjezdu na pole u křižovatky a honem rozbalili výbavu. Bouřka se od nas pohybovala vychodním směrem a my občas po očku mrkli i na onu buňku pod Prahou, která jako zázrakem začala opět sílit, ovšem ani tentokrát to nedotáhla do stádia bouřky.

Poté co se velká kovadlina odsunula a aktivita zeslábla, začalo to opět problikávat na jihovýchodním – jižním horizontu. Dle radaru jsme zjistili, že se na jihu formuje celá řada nových buněk, z nichž některé by mohly dojít až k nám. Řekli jsme si, že zkusíme počkat a dlouhou chvíli jsme si krátili pokusem o zachycení případných spritů – marně. Když jsme ale viděli, že to bouřky s pohybem moc nepřehání a moc se jim k nám nechce, výjezd jsme kolem půlnoci ukončili.

Blýskavice východně od Mandavy - autor: Dagmar Müllerová  Celkový pohled na večerní bouři - autor: Jan Drahokoupil  Blýskavice východně od Mandavy - autor: Dagmar Müllerová  Blýskavice východně od Mandavy - autor: Dagmar Müllerová

Blýskavice východně od Mandavy - autor: Dagmar Müllerová  Blýskavice východně od Mandavy - autor: Dagmar Müllerová  Pokus o 

Ráno jsem se probudila za svítání a teprve až teď k nám dorazil jakýsi shluk, jehož blesková aktivita na chvostě zoufale uhybala od Prahy na Kolín až zdechla úplně. Nicméně tento zelený koláček přinesl do Prahy po 22 dnech konečně nějaké srážky.

Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující vývoj večerních bouřek 15.8.2015
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 8623.3 kB

Bouřky 16. 8. 2015

V neděli jsme doufali alespoň v něco málo odpoledne. Abychom ale čekáním nestrávili celý den doma v přehřátém bytě, vyrazili jsme kolem poledne na výlet na Konopiště. Hned po příjezdu jsme byli svědky samovolného pádu poměrně vzrostlého stromu, ale naštěstí se nikomu nic nestalo. Pak jsme se krátce prošli kolem zámku a už byl nejvyšší čas se přesunout na Mandavu, neboť od východu rychle narůstaly cébáky.

Čerstvě padlý strom - autor: Jan Drahokoupil  Čerstvě spadlý strom - autor: Dagmar Müllerová

Naštěstí jsme před tím v podstatě ujížděli, tak jsme to tam stihli včas. Tentokrát jsme zvolili jiné místo než předchozí den a to vjezd na pole severně od Mandavy s výhledem na Prahu, který jsme už v minulosti několikrát využili. Teď se ale hodila druhá strana, a tak jsme přeběhli přes silnici na strniště a triggery putovaly do akce, neboť od východu již začínalo hřmít. Bohužel ačkoliv foťák s triggerem cvakal, stále bez kloudného výsledku. Vlevo od nás na severu to počalo značně temnat a vypadat celkem potencionálně, ale zatím bez jakékoliv aktivity. Ta vycházela doposud jen z beztvaré šedi na východě.

V momentě, kdy jsem začala zvažovat přesun přes silnici na „to vlevo“, přibrzdilo u vjezdu červené auto a zajelo k našemu. Nějací zvědavci? Kdepak – vzácná návštěva – manželé Setvákovi také vyrazili do terénu. Martin vytáhl svou výbavu na timelapse a pustil se rovnou do té severní buňky, která nejenže začala nějak vypadat, ale dokonce z ní konečně začalo i hřmít. Přesunuli jsme se k němu. Bouřka dostala lehce tyrkysový nádech a na radaru se v ní objevily i bílé pixely. Že by Praha dostala k pátému výročí od supercely opět kroupy? Hřmělo téměř v kuse, ale blesky jsme vůbec neviděli. Zřejmě se utopily ve srážkách. Nás za chvíli dohnal déšť z té první bouřky, které jsme přestali věnovat pozornost, a tak si to teď šla s námi vyřídit. Klasicky až při balení jsme viděli blesk, kterému by to na kartě slušelo.

Martinův timelapse: http://www.setvak.cz/timelapse/2015/20150816_1353-1411utc_Mandava_1280x720.mp4

  Lovci a jejich bouře - Martin a Dáša - autor: Jan Drahokoupil  Bouře nad Říčany u Prahy - autor: Jan Drahokoupil  Nevýrazný CC blesk - autor: Jan Drahokoupil

Radarový snímek s detekcí blesků CELDN zobrazující stav bouřek v 15:30 SELČ.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 284.1 kB

Co dál? Martin se rozhodl přečkat déšť v restauraci na Mandavě a pak se případně věnovat dění na zadní straně bouřky. Ačkoliv možnost posedět s nimi byla lákavá, přeci jen nás to nějak táhlo zpátky směrem na západ přes bouřky, které se začaly formovat do lajny. Tak jsme se tedy rozloučili a vyrazili jsme. Teplota 17,5. Vpravo buňka nejspíš s kroupama, drželi jsme se pěkně vedle ní. Silnice kousek za Mandavou již byla suchá. Tunel – Lahovický most – další tunel, teplota 22,5 – výborně, předjeli jsme to. Ohlédnu se a vidím bílé pruhy s duhou. Škoda, že jsem si s sebou nevzala do auta i foťák. Na zastavení není čas a ani není kde. Kam jedem? Na Šestku? Bouřky ji už začínají olizovat – tam to nestihneme. Tak víc na západ po karlovarce opět k Unhošti. Na Berounsku vyjela další bouřka, která vypadala hodně šťavnaťě a pokračovala na Rakovník, kde později natropila slušnou paseku. Ocitli jsme se v oku, které se uzavíralo… nad námi něco jako shelf. Na poli nedaleko Unhošti se motalo cosi, co by člověk za jasného horkého dne považoval za raracha, ale teď to bylo přímo pod nízkým čelem bouře. Že by gustnado? Opět jsem litovala, že nemám v autě zrcadlovku a tak jsem v rychlosti sahla po mobilu a pořídila alespoň dokumentačně pár fotek žalostné kvality. Honem jsme zahnuli na Unhošť, ale než jsme se dostali na to místo, byl vír pryč, nad námi whales mouth a už začínalo pršet.

Gustnado ? - autor: Jan Drahokoupil  Gustnado ? - autor: Jan Drahokoupil  Gustnado ? - autor: Jan Drahokoupil  Gustnado ? - autor: Jan Drahokoupil

 - autor: Jan Drahokoupil  Po přechodu shelf cloudu - autor: Jan Drahokoupil

Radarový snímek s detekcí blesků CELDN zobrazující stav bouřek během pozorování možného gustnada.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 183.1 kB

Opět do auta raději už i s řádným foťákem a dál na západ a raději někam na benzínku. Té bílé bylo po radaru dost. Opět jsme předjeli shelf. Byl zase o dost lepší. Kdyby tak šlo někde zastavit abysme si ho mohli vyfotit oba. Minuli jsme benzínku, ještě je to dobrý, tak jedeme dál a případně v Novém Strašecí je další. Sáhla jsem po telefonu: „Ahoj Tome, jsi na letišti?“

Pod shelfem.. - autor: Dagmar Müllerová

Přiřítili jsme se tam, když začalo opět kapat. Shelf jsme sice předjeli dostatečně, ale bohužel se na nás začalo nasouvat to od Rakovníka, ač už v zesláblé podobě. Akorát jsme se na travnaté ploše zdejšího letiště pozdravili s Tomem Novotným a jeho ženou Evou, udělali jsme pár fotek a s prvními bližšími údery se rozpršelo. Museli jsme se schovat. „Rakovník“ bohužel dorazil před shelfem, který již trochu pozbyl na kráse. Zkoušela jsem fotit z okénka, ale s triggerem to moc nešlo, protože vodní příděl znemožňoval cokoliv delšího, než rychlý cvak a honem zavřít. Shelf projel okolo a turbulentní základnu proťaly dva „větvičáky“, které se mi přímo vpálily do očí. Asi by to bývala byla fotka do kalendáře, ale bohužel.. Z deště se pak už stala neprůhledná stěna a tak jsme opustili letiště a využili nabídky azylu u Toma a Evy, než přejde to nejhorší.  Příroda konečně dostávala po týdnech sucha řádný příděl vody a další dny plné deště se očekávaly. Zaplaťpanbu.. Poté, co srážky trochu zeslábly, rozloučili jsme se s našimi přáteli a vydali jsme se k domovu.

Shlelf cloud nad Novém Strašecí - autor: Dagmar Müllerová  Po přechodu shelfu protnuly turbulentní základnu dva rozvětvené CG blesky... - autor: Dagmar Müllerová

Panorama přicházející bouře - autor: Jan Drahokoupil

Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující postup bouřek. Křížek značí Nové Strašecí.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 2235.6 kB

 


J. Džugan – Toužim, okr. Karlovy Vary

Bouřky 15. – 16. 8. 2015

Již předchozí noc přešel přes velkou část Čech bouřkový systém, který uzavřel předchozí výraznou vlnu veder na západě našeho území. V sobotu se pak mělo těžiště přesunout do východní poloviny Čech, na Moravu a do Slezska. Ovšem modeláž a pak i vývoj dávaly určitou naději, že bouřky mohou na západ Čech přijít znovu i tento den. Protože se mi minulá noc bouřkově v Bečově moc nepovedla, vrátil jsem se nyní do Toužimi. Po oné včerejší bouřce byla sice teplota daleko nižší, naopak však z důvodu spadlé vláhy vládlo velké dusno. I přesto byl během dne u nás klid. Bouřky se podle očekávání blížily až po setmění kolem půlnoci. Z okna jsem jižním směrem sledoval slušnou blýskavici. Konzultoval jsem to s Jardou Řehákem, vypadalo to, že asi brzo vyjedeme. Bohužel, při dalším postupu se blesková aktivita skoro odepsala, tak jsme to nakonec zrušili, šel jsem spát alespoň s přáním slušné zálivky. Pak ale, zhruba za hodinu, mě už z polospánku probraly hromy. Okamžitě jsem překontroloval dění a zjistil, že se aktivita ve velkém obnovila. Popadl jsem tedy, stále poněkud dezorientován, fotoaparát a začal natáčet. Struktura ale nikde, dokonce ani blesky nebyly vidět, jenom blikačka. Už silně lilo a nad hlavou pod bouřkou proplouvaly roztrhané fracty, za chvíli dorazilo to nejsilnější a už tak silný déšť ještě přidal na intenzitě. Blesky mi létaly prakticky nad hlavou, ale žádné bleskové kanály jsem ani teď nespatřil. Přesunul jsem se na severní stranu a náhle řízl jeden blesk tak desítky metrů ode mě, hrom dorazil skoro okamžitě. Právě toto byl jediný blesk, který jsem čistě zpozoroval, začínal v místě nad mojí hlavou a pokračoval na druhou stranu paneláku. Druhý den jsem se dozvěděl, že praštil do komína. Další blesky už „uhodily“ spíše ve větší vzdálenosti, jak se bouřka přesouvala více na sever a navíc slábla, blesky se navíc opět schovávaly, tak jsem sledování ukončil.

Stav v 00:00 UTC (2h ráno, 16. 8. 2015) těsně před příchodem hlavní části bouřky.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 200.5 kB

S touto bouřkou dorazila do Toužimi konečně pořádná zálivka. Na rozdíl od včerejší bouřky, která město obešla snad ze všech stran, tato nás poctila úhrnem okolo 20mm srážek. Spolu se srážkami, které se čekaly další den, to značilo, že nejhorší ze sucha máme za sebou :-).


M. Janoušek – Slaný, okr. Kladno

Už se zdálo, že po takovéto sérii extrémně vysokých teplot doprovázených nebývalým suchem, která nemá alespoň v mém pozorování obdoby, snad nepřijde ani žádná pořádná bouřka. Několik dní s řídce rozmístěnými a spíše slabými bouřkami dávalo tušit, že zem i vzduch jsou už natolik vysušené, že konvekci se příliš dařit nebude.  Změnit se to mělo 16. srpna – alespoň tedy pro střední Čechy, které jsou silnějšími bouřkami obvykle zanedbávané.

Zprvu se situace vyvíjela obdobně jako v jiných dnech – jednotlivé skupinky bouřek byly rozmístěny vždy s dostatečnou rezervou od Slaného. Jednou ze srážkově aktivních oblastí byl i nesouvislý pás místy i silných bouřek, který se zformoval ve východních Čechách a postupoval k severozápadu. Svou severní částí byl teoreticky schopen zasáhnout i Slaný. Zajímavá byla dále i soustava bouřek situovaná na jihu až JV od středních Čech, jejíž zejména jedna buňka díky své pravostáčivosti také mířila zhruba naším směrem. A navíc – těsně jižně pod Slaným začaly vznikat nové, i když jen slabé buňky. Šance na první déšť tak prudce vzrostly. Mezitím na pásu postupujícím od JV před Prahou narostla nová silná jádra. Ta následně přešla Prahu a spojila se do souvislé pásové bouřky mířící na Slaný.

Zejména v důsledku jižně situovaných buněk se už zatáhla obloha a došlo na první hromy.  Krátce nato se ještě více začalo zatahovat od jihovýchodu a pak jsem nad horizontem zpozoroval nenápadnou vodorovnou hranici oddělující srážkové pole. Déšť z jakéhokoliv z mnoha přítomných oblaků byl téměř na spadnutí, což vylučovalo výjezd na kole. Vyšel jsem tedy do třetího patra a ze schodiště pozoroval přibližující se silnou bouřku, na níž už byl vidět shelf cloud. Proti původnímu vzhledu docela zmohutněl. Čelo bouřky bylo horizontálně celkem rozsáhlé, až jsem si uvědomil, že je škoda, že ji nemohu vyfotit i na jižním a severním konci.

Približující se pásová bouřka - autor: Michal Janoušek

Nakonec jsem se vzhledem k významnosti situace rozhodl, že vyrazím na nejbližší pozorovací místo autem. Jen jsem naházel nejnutnější věci na sedačku a vyjel. Cestou jsem koutkem oka či v zrcátku zahlédl už nečekaně impozantní hranici bouřky, jak se dosti přiblížila. Když se pak naskytl pohled do krajiny západním směrem, ukázalo se, že z některé z buněk před hlavní bouřkou se spustily také celkem intenzivní srážky a já, ač ujíždím před shelfem, tak vlastně jedu do deště. Po příjezdu byl celkem problém vůbec vylézt z auta – jestliže to mělo být co možná nejsušší cestou. Podobně jsem tápal i při samotném fotografování – hned po první fotce byl objektiv pocákaný. Pak naštěstí déšť na chvíli ustal a povedlo se mi dobře vyfotit aspoň severní část základny s pěkně nacucaným srážkovým polem. Poté se znovu zvedl vítr, aby přivanul první kapky, tentokráte už v souvislosti s hlavní bouřkou.

Silná pásová bouřka - pohled na severní stranu II - autor: Michal Janoušek

Silná pásová bouřka - pohled na severní stranu I - autor: Michal Janoušek  Pohled na jižní stranu čela silné bouřky - autor: Michal Janoušek  Srážková stěna silné bouřky - autor: Michal Janoušek

Radarová animace zobrazující postup bouřek. Křížek značí město Slaný.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 9757.5 kB

Rozhodl jsem se, že ještě popojedu o kus dál na SZ, ale nepřející síť místních silnic mi tyto plány překazila. Déšť mě nakonec stejně zastihl a musel jsem zastavit.  Byl to silný liják až přívalový déšť trvající kolem 10 minut. Vyprahlé zorané pole bylo za krátko pokryto loužemi – alespoň u silnice. Do toho uhodilo i několik CG blesků vzdálených kolem jednoho km. Ve Slaném prý padaly i kroupy, ty jsem však já v Královicích nezaznamenal. Slabší srážky ještě doznívaly asi 2 hodiny, během nich dorazila také ještě jedna slabší buňka s několika hromy. Dle údajů místní stanice za celou srážkovou událost napadlo 25 mm, což spolehlivě zakončilo zhruba dvouměsíční sucho. Ještě dodávám, že v následujících dvou dnech u nás spadlo v deštích dalších 40 mm. Suchá epizoda byla tedy zakončena jak se patří a bouřková sezóna, která už také končí, si na poslední chvíli trochu napravila svoje bídné skóre.


Související odkazy:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=49&t=1581 – Bouřky 14. – 17. 8. 2015 ve fóru A.S.S.

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav