T. Novotný – Nové Strašecí, okr. RakovníkS bouřkami se na tento den moc nepočítalo, ESTOFEX navíc nevydal ani žádnou předpověď, a tak se upínala pozornost na noční svítící oblaka, u nichž byla šance, že se večer objeví. Po západu slunce jsem se ještě vyrazil na kole podívat ven, jestli jsou vidět cumulonimby, které se začínaly tvořit na německé straně Šumavy. A skutečně byly díky dobré dohlednosti dobře vidět i na vzdálenost cca 170 km. Něco podobného jsem už letos sice pozoroval, ale nevěřil jsem tomu, že by se tentokrát daly fotit i blesky. Později, už doma v posteli, mi Honza D. napsal, že jsou vidět i blesky, což mě opět nastartovalo ven. Díky Honzo :-). Následoval rychlý několikakilometrový přesun na místo s pěkným výhledem na jih a už to začalo, blesky vystřelující z cumulonimbu.

vystřelující blesk z večerního Cb - autor: Tomáš Novotný  Cb nad Šumavou - autor: Tomáš Novotný  prosvětlený Cb bleskem - autor: Tomáš Novotný  večerní Cb s bleskem - autor: Tomáš Novotný

S nástupem tmy byly blesky ještě lépe viditelné a stále „střílely“ i mimo vlastní cumulonimby, což jsou pro nás jedny z nejatraktivnějších fotek. Už takto příjemný večer dokreslovaly hvězdy nad hlavou a okolo poletující světlušky, které mi ale přidělaly práci s následným retušováním jejich „zelených stop“ na několika fotkách. Celé hodinu a půl dlouhé pozorování jsem si užíval i díky tomu, že se člověk nemusel neustále někam přesouvat, stačilo jen sedět, pozorovat bouři a občas zkontrolovat úlovky. Ze série snímků se nakonec kromě samotných fotek dal složit i timelapse a několik snímků složených expozic. Bouře nebyla nijak zvlášť silná, blesková aktivita také neoslnila a navíc všechno tak daleko. Přesto to bude jedna z nejlepších bouřkových situací, kterou jsem letos zažil.

večerní Cb - autor: Tomáš Novotný

večerní Cb - autor: Tomáš Novotný

vystřelující blesk - autor: Tomáš Novotný  Cb nad Šumavou - autor: Tomáš Novotný  Noční obloha s cumulonimbem - autor: Tomáš Novotný  noční obloha s vystřelujícím bleskem z Cb - autor: Tomáš Novotný

170 km vzdálený Cb - autor: Tomáš Novotný  noční obloha s cumulonimbem - autor: Tomáš Novotný

Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující vývoj a postup nočních bouřek na jihu. Křížek značí Nové Strašecí.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 6679.9 kB

J. Drahokoupil – Brandýsek, okr. Kladno

Bylo to jedno z příjemných večerních pozorování bouřek a díky super dohlednosti prakticky nevadilo, že byly bouřky tak daleko. Navíc bylo příjemně teplo, téměř bezvětří… prostě večerní idylka. Co kazilo dobrý dojem, byl fakt, že jsem měl bouřky částečně „utopené“ pod horizontem, a tak jsem neviděl tak pěkné věci jako kolega Tomáš. Oba jsme si pak po telefonu představovali, jak by to asi vypadalo, kdyby taková bouřka byla blíž… třeba jen takových 20 km a ne 170. To bychom se z těch „plusáků“ po**ali :-). Tohle mi furt ve sbírce chybí…

Jak nadešla noc a byla už dostatečná tma, rozhodl jsem se navzdory konzultaci po telefonu s naším „sprajtovým expertem“ Martinem Popkem vyzkoušet, zda by se nevyskytl nějaký ten TLE jev. No nastřílel jsem přes tisíc fotek a co byste řekli… nic. Dalo se to čekat, ale kdo to nezkusí, nic neuloví. Tak třeba jindy. Ale být za takové dohlednosti ve stejné vzdálenosti jako tyhle bouřky pořádná MCSka, tak věřím, že by se něco podařilo ulovit.

Takže ve finále jen tyto 2 fotky stojí za něco… Chvíli to vypadalo, že bych ze zbytku mohl sestavit i nějaký ten timelapse, ale jak se měnila expozice, nebylo by to ono. Navíc proč se pokoušet o něco horšího, když už tu má povedený timelapse Tomáš…

Výboj mimo mrak na vzdálené bouřce - autor: Jan Drahokoupil  170km vzdálená bouřka - autor: Jan Drahokoupil


M. Janoušek – Slaný

Situaci jsem v první chvíli nevěnoval pozornost, což byla chyba. Byl jsem zrovna venku na kole, když se v rozporu s dosavadním trendem jasného rozpadu na jihu v dálce objevily vcelku výrazné cumulonimby. Neměl jsem stativ, ale nějaká konvekce na Šumavě mně přece nevytrhne. Ještě byl čas vše napravit… Nicméně uháněl jsem dál. Konvekce přitom stejným tempem sílila.

První záblesk mne už poněkud znervóznil, a tak jsem vymýšlel co použít místo stativu. Všechny pokusy selhaly a mezitím série dalších blesků ukázala, že spíš než o nezajímavou konvekci se jedná o mimořádnou příležitost. Narychlo jsem se vrátil pro stativ a během téměř půl hodiny dorazil na spíše provizorní stanoviště. Konečně se začaly sypat fotky, které mne příjemně překvapily svou hodnotou. Těch ztracených blesků za dosavadní dobu uběhlo ale také nespočet a tím ten den nabyl částečně dojmu neúspěchu. Mimoto jsem mnohé blesky např. z důvodu experimentování prostě zkazil. No nebýt tohoto zaváhání, byl bych si to klidně napsal jako vydařený bouřkový den.

Vzdálené bouřky prosvětlené vnitřními blesky I - autor: Michal Janoušek  Vzdálené bouřky prosvětlené vnitřními blesky II - autor: Michal Janoušek


D. Müllerová – Praha

Tento den se mi příliš nepovedl. Odpoledne mě navnadil NLC radar, který udával celkem slušnou odrazivost, a tak mě s večerem vypudil do víru velkoměsta s nadějí, že bych mohla vyzkoušet noční svítící oblaka v kompozici s Pražským hradem. Když jsem se setměním dorazila na nábřeží, zjistila jsem, že kromě potencionálních NLC se daleko na jihu nad Šumavou nachází pásmo bouřek, jejichž vrcholky byly díky nezvykle dobré dohlednosti viditelné i zde a občas problikávaly. No a co teď? NLC by se měly objevit na S-SZ, kdežto bouřka je na J-JZ. Nemohla jsem se rozhodnout.

Karlův most a vzdálená bouřka na jihu - autor: Dagmar Müllerová  Karlův most a vzdálená bouřka na jihu - autor: Dagmar Müllerová

Chvíli jsem zápasila s pokušením opustit nábřeží a vyrazit nahoru na Letnou, kde bych na bouřky viděla lépe, ale kvůli stromům bych přišla o případné NLC. Zkusila jsem tedy pár fotek blikajících vzdálených cumulonimbů s Karlovým mostem a pak se věnovala dění na severu, kde se s postupujícím šerem začalo cosi objevovat.

"Fake" NLC - autor: Dagmar Müllerová

Rozhodla jsem se tedy dát přednost NLC a raději přestala dění na jihu sledovat. Přesunula jsem se na Karlův most, kde jsem chodila jako bažant kolem plotu, hudrovala na pletoucí se a s bleskem fotící turisty a snažila se dostat katedrálu sv. Víta do vhodné pozice, protože svítící sever byl pořád moc vpravo. Tady to nepůjde a příště to bude chtít vzdálenější mosty. Ze svítícího severu se nakonec vyklubaly cirry místo NLC, takže jsem akorát naletěla a moje snažení bylo marné. Měla raději věnovat vzdáleným bouřkám. Domů jsem se vrátila celkem rozmrzelá.


Související odkazy:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=50&t=1665 – Bouřky 29.6.2016 – večerní blýskavice

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav