Zbyněk Černoch

Pozorování 6. 10. 2015

Na přední straně okluzní fronty byla pěkná vysoká oblačnost, a tak se bylo po ránu na co koukat. Nejprve začal slabě svítít horní dotykový oblouk, který se postupně zvýrazňoval a k němu se přidaly další jevy. Obě parhelia, 22° halo, velmi jasný HDO, CZO, SLO a slaboučký parry.

Halo komplex - autor: Zbyněk Černoch

Halo komplex - autor: Zbyněk Černoch Halo komplex ( zvýrazněno ) - autor: Zbyněk Černoch

Pozorování 11. 10. 2015

  Od jihu přecházela přes Moravu vysoká oblačnost související s tlakovou níží nad středomořím.

  Na hustém cirrostratu se postupně objevil pěkný halo komplex. Obě parhelia, 22° halo, HDO, CZO a velmi slaboučký SLO.

 - autor: Zbyněk Černoch  - autor: Zbyněk Černoch

Pozorování 25. 10. 2015

  Tohoto dne přecházela přes ČR studená fronta a obvykle to znamená, že nejsou hala. Před samotnou studenou frontou postupoval pás vysoké a na ní se objevila hala. Velmi krátce ráno zasvítil pěkný HDO, pak se zatáhlo a po několika hodinách se udělala v oblačnosti díra a v ní velmi povedené 22° halo, slaboučký CZO a ještě slabší 46° halo.

Halo - autor: Zbyněk Černoch

 - autor: Zbyněk Černoch  - autor: Zbyněk Černoch

Pozorování 26. 10. 2015

  V oblasti vysokého tlaku vzduchu se od severu nasouvala oblačnosti slábnoucí teplé fronty nad Skandinávii. Odpoledne na ni žádné halové jevy nebyly patrné. Když vyšel Měsíc rozhodl jsem se jít na noční procházku s pejskem. Po chvilce začala velmi hezky svítít obě parselenia, takže měl pejsek po radosti a já letěl domů pro výbavu.

Měsíční halo - autor: Zbyněk Černoch

Pozorování 5. 11. 2015

  Počasí nad Českem ovlivňovala slábnoucí okluzní fronta. Na obloze byly jednotlivé cirrovité trhance, ale halo žádné. Pak se na jednom cirru rozsvítilo pěkné 120 ° parhelium a pokračovalo i na dalším cirru, který přecházel přes toto místo.

120 ° parhelium - autor: Zbyněk Černoch

Pozorování 6. 11. 2015

  Přes Česko přecházela další okluzní fronta s hustým cirrostratem. Velmi podařený den. Halovalo jak dopoledne, tak i k večeru. Bohužel pár hodin byla deka. Dopoledne velmi krátce briliantově jasný fragment hdo, ale utekl, dříve než jsem ho vyfotil. Postupně se přidaly další jevy. Obě parhelia, 22 halo, CZO, malá část SLO, slaboučký parry a PHC. K večeru svítilo 22 halo, HDO, obě parhelia, CZO a pěkný SLO.

 - autor: Zbyněk Černoch  - autor: Zbyněk Černoch

 - autor: Zbyněk Černoch Halo komplex ( zvýrazněno ) - autor: Zbyněk Černoch


J. Drahokoupil, D. Müllerová

Pravděpodobné gravitační vlny na airglow – Menorka – 6. září 2015, 21:40 SELČ

První den naší společné dovolené na Menorce jsme se chtěli večer věnovat pokusu o vyfocení nadoblačných „blesků“ zvaných Red Sprites, které se měly dle předpokladů vyskytovat nad předpovídanými bouřkami nad severem Afriky. Bohužel se ukázalo, že bouřky byly nakonec o něco dál, než jsme předpokládali… kolem 500km, a zároveň naše poloha na severu ostrova nás znevýhodňovala tím, že ve směru, kterým jsme zamýšleli fotit, bylo mezi námi a bouřkami nad Afrikou hlavní město Menorky Mahon, který, přestože se jedná o menší město, vydávalo dost světelného smogu na to, aby nám to minimálně otrávilo naše snažení o Red Sprites. Nebo taky žádné nebyly, kdo ví, ale o ideální podmínky se tedy nejednalo…

Přesto jsme si nakonec při focení Mléčné dráhy ve spodním snímku něčeho všimli… Zdá se, že jsou tam velmi slabě vidět gravitační vlny na airglow (rozvlněné světelné záření atmosféry), které mohly být způsobeny právě těmi bouřkami nad Afrikou…

Mléčná dráha - autor: Jan Drahokoupil  Pravděpodobné gravitační vlny na airglow - autor: Jan Drahokoupil

Antikrepuskulární paprsky – Menorka – 11. 9. 2015

Při jedné z večerních procházek po pláži jsem se pokochali nejen barevným západem Slunce, ale i antikrepuskulárními paprsky

Antikrepuskulární paprsky - autor: Dagmar Müllerová

Gravitační vlny na airglow – Menorka – 13. 9. 2015

Další pozorování gravitačních vln na airglow už bylo výrazně přesvědčivější a konalo se v nočních hodinách současně s pozorováním četných Red Sprites nad silným bouřkovým komplexem nad jihem Francie (viz článek: Bouřková dovolená na Menorce 6. – 13. září 2015). Bohužel, přesto že byl jev tentokrát výrazně zřetelnější a byl rozeznatelný hned po vyfocení bez dalších úprav na displeji foťáku, z nějakého důvodu jsem nezměnil nastavení foťáku, a tak byl docela problém jev při následných úpravách v PC „vytáhnout“, aby byl lépe vidět – s tím nakonec pomohl Martin Setvák.

(Denní sumace z detekce blesků Blitzortung.org z 13.9.2015 zobrazující kromě jiného bleskovou situaci kolem Menorky.
© Blitzortung.org)

Gravitační vlny na Airglow a Red Sprites - autor: Jan Drahokoupil

Kromě videa na YT jsme vytvořili i nekonečnou GIF animaci, kterou si můžete zobrazit na tomto odkazu http://www.bourky.com/stahnout-soubor/172.gif (příliš velké pro přímé zobrazení na webu). Zajímavostí je, že podle tvaru vln jsme nejspíš zaznamenali vlny, které byly severně od onoho bouřkového komplexu nad jižní Francií, protože gravitační vlny se šíří od svého středu podobně jako když se hodí kámen do vody.

Pravděpodobné zodiakální světlo – Menorka – 13. 9. 2015

Focení spritů se nám poněkud protáhlo až do časných ranních hodin, kdy se na východě objevila Venuše a zároveň kužel bělavého světla. Vzhledem k času výskytu a roční době se pravděpodobně jednalo o zodiakální světlo.

Pravděpodobné zodiakální světlo - autor: Dagmar Müllerová

Mlžná duha s gloriolou – Švýcarsko – 8. 10. 2015

Během pobytu v horách ve výšce kolem 2000 m.n.m. jsme měli krátce možnost spatřit mlžnou duhu i s gloriolou, když dírou v mracích zasvítilo Slunce na oblačnost pod námi.

Mlžná duha s gloriolou - autor: Jan Drahokoupil


D. Müllerová

Halové jevy – podzim 2015 – Praha; Jižní Čechy

Letošní podzim byl na halové jevy v Praze poměrně chudý. V říjnu zde převládala nízká inverzní oblačnost a člověk už pomalu ani nevěděl, jak vypadá Slunce či dokonce cirrus. Ke konci měsíce se to zlepšilo a i když materiál na halové jevy stále chyběl, nastalo alespoň celkem příjemné podzimní počasí, které lákalo nejen k focení barevných stromů ale i k pokusu o mlžnou duhu. Moc se mi ale nedařilo a tak jsem si z jednoho ranního výběhu do Divoké Šárky přinesla pouze nevýrazný exemplář a slabou gloriolu. Nic proti tomu, co jsme viděli ve Švýcarsku (viz výše) :-).

 - autor: Dagmar Müllerová   - autor: Dagmar Müllerová

Trochy vysoké oblačnosti jsem se po dlouhé době dočkala 6.11. dopoledne, kdy jsme se zrovna pracovně pohybovala v Praze – Bohnicích. Nejprve to bylo klasické 22° halo, které potěšilo, ale nijak neohromilo, ovšem brzy jsem si všimla, že se nad ním ještě něco vyskytuje. Kromě slabého cirkumzenitálního oblouku to mohl být buď supralaterální oblouk nebo 46° halo. Vzhledem k nepřítomnosti horního dotykového oblouku se přikláním spíš k 46° halu.

22° a slabé 46° halo - autor: Dagmar Müllerová  22° a slabé 46° halo - autor: Dagmar Müllerová

22° a slabé 46° halo - autor: Dagmar Müllerová  22° a slabé 46° halo + slabý cirkumzenitální oblouk - autor: Dagmar Müllerová

Listopad překvapil nižším výskytem deky i vyššími teplotami. Cirru se ovšem opět moc nedostávalo, což dohnala až poslední dekáda. Nejprve mě v sobotu 21.11. překvapilo při pobytu u rodičů na jihu celkem slušné halo na Měsíci. Pak jsem si to pro velký úspěch ještě zopakovala i o pár dní později 25.11. v Praze, kdy mě již pozdě večer vypudil ven Dan Neumann, který v Plzni pozoroval kromě cirkumscribed hala i parselenický kruh. (http://ukazy.astro.cz/prirustky.php?Id=8371). Já bohužel tu čest neměla, ale na velmi pěkných cirrech jsem se dočkala alespoň 22° hala také s náznakem opsání.

22° halo na Měsíci - autor: Dagmar Müllerová

Měsíční 22°halo s náznakem circumscribed - autor: Dagmar Müllerová  22° halo na Měsíci - autor: Dagmar Müllerová

Další radost mi přinesl 1. prosinec. Zatímco jsem vzpomínala na loňskou ledovku, v poměrně příjemném skoro jarním počasí připutoval kolem poledne krátký pás cirru, na kterém jsem pozorovala nejprve 120° parhelium a poté z oblohy téměř křičící cirkumzenitální oblouk. Tečku za tímto pěkným zážitkem udělala ohnivá parhélia.

120° parhelium - autor: Dagmar Müllerová  Výrazný cirkumzenitální oblouk - autor: Dagmar Müllerová  Ohnivé levé parhelium - autor: Dagmar Müllerová


Související odkazy:

http://www.atoptics.co.uk – Atmospheric Optics

http://ukazy.astro.cz – Optické úkazy v atmosféře

https://cs.wikipedia.org/wiki/Světelné_zářen%C3%AD_atmosféry – Wikipedia – Airglow

http://www.setvak.cz/setvak-cz.html – osobní stránky Martina Setváka

http://www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps