Od večerních hodin soboty 16. listopadu 2013 je veřejnosti k dispozici nová verze webové meteorologické aplikace na adrese http://radar.bourky.cz/. Tato aplikace vznikla ve spolupráci mezi ČHMÚ a AMS – o.s. (především L. Rongem). Důvodem vzniku nové verze byla jak zastaralost verze původní, tak datová politika firmy Google, jenž omezila volné využití podkladových map.

Co nová verze meteoradaru obsahuje a co přináší nového?

– interval aktualizace radarových snímků zůstal prozatím zachován na 15 minutách.
– rozlišení radarových snímků zůstalo zachováno na 1 km.
při klinutí do mapy zároveň se stlačením klávesy Alt se zobrazí přesná radarová odrazivost (s rozlišením 0.5 dBZ) nad daným bodem.
výchozí podkladové mapy byly z licenčních důvodů změněny z Google Maps na Open Street Maps / MapQuest.
– přidáno zobrazení výstupu dat ze sítě detekce blesků Blitzortung.org.
– detekované blesky lze zobrazit ve formě záznamu posledních 10 minut nebo souhrn z posledních 90 minut.
– blesky se v mapě zobrazují ve formě černých křížků + v pravém horním rohu mapy jejich celkový počet.
– zobrazení detekce bouřkových buněk zůstalo zachováno stejné jako v předchozí verzi, pouze byla zvýrazněna ikona v mapě avšak přináší nově možnost zobrazit boční průměty celého radarového snímku s vycentrováním na danou buňku.
– rychlejší načítání aplikace a lepší kompatibilita s tablety

– profesionální meteostanice – umožňuje přímo do mapy zobrazit teplotu, vítr, stav počasí a oblačnost na SYNOP stanicích ČHMÚ. Při kliknutí na zobrazený symbol/okno se rozevře roleta s dekódovanou kompletní SYNOP zprávou z poslední hodiny.

automatické stanice – zobrazení stanic ve staniční sítí ČHMÚ, jenž disponují automatickým odesíláním dat (včetně SYNOP stanic). Kliknutím na značku stanice se otevře okno s grafickým výstupem naměřených dat.

– výstrahy ČHMÚ – v případě vydané výstrahy zobrazí její plošný rozsah na mapě včetně textového popisu trvání / předmětu výstrahy.

– pozice pozorovatelů – přes zvláštní rozhraní je možno do mapy vložit pozici pozorovatele počasí (nemusí se jednat nutně o lovce bouřek). Jeho pozici lze pak sledovat pomocí tohoto tlačítka. Mapa pomocí ikony rozlišuje pozorovatele pohybujícího se (ikona automobilu) a stacionárního (ikona se stativem). Kliknutím na ikonu lze získat další informace o pozorovateli a jeho poloze. Polohy jsou aktualizovány každou minutu.

– webové kamery – zobrazuje polohu webových kamer s vysokým rozlišením využívaných převážně ČHMÚ. Kliknutím na ikonu se otevře aktuální snímek z dané webkamery.

Doufáme, že s novou verzí prohlížeče budete spokojeni stejně jako s verzí předchozí.

Za Amatérskou meteorologickou společnost – o.s. – Lukáš Ronge, Tomáš Prouza, Karolína Plškova a ostatní.