Luboš Opalecký, Jan Džugan – Plzeň, Božkov

Zatímco jsme se v předvčerejší den namlsali prvních jarních bouřek, poslední březnový den byl na jihozápadě Čech o poznání klidnější a výrazné buňky operovaly v prostorech severovýchodní poloviny naší republiky. Možnost napravit včerejší den se naskytla prvního dubna, který byl třetím dnem v řadě, kdy se nad naším územím mohly vyskytnout bouřky v chladnějším oceánském vzduchu. Hodnoty CAPE měly opět dosahovat hodnot od desítek až po pár stovek J/kg. Dynamika nabývala výraznějších hodnot hlavně u nás v jihozápadní polovině Čech, střih větru ve vrstvě 0-6 km dosahoval až 25m/s. Neméně zajímavé byly i hodnoty přízemní helicity a to zejména k večeru i přes 100m2/s2. V tento den jsme nakonec na obloze pozorovali spoustu vířících útvarů typu horseshoe funnel, což bylo možná způsobeno právě poněkud mírnějším střihem větru vůči výraznější helicitě, na rozdíl od minulých dnů, kdy byl střih větru sice silnější, ale spíše přímočarý a bez stáčení s výškou.

Opět jsme se rozhodli pro pozorování z našeho tradičního místa nad Božkovem. Ale už po cestě tam se konalo jedno překvapení. V parku jsme mezi korunami stromů zahlédli mezi rozpouštějícími se fracty něco, co na první pohled vypadalo jako vyšší oblačnost nebo kondeznační stopa. Po zřetelnějším pohledu ale bylo jasné, že se jedná o poměrně rozměrný horseshoe funnel cloud. I vizuálně bylo možné pozorovat jeho rotaci. Vír se držel ještě asi tak kolem minuty, než se začal zvolna rozpouštět.

Horseshoe funnel - autor: Jan Džugan  Horseshoe funnel 2 - autor: Jan Džugan  Horseshoe funnel 3 - autor: Jan Džugan

Následně se toho nějaký čas moc nedělo. Až po pár hodinách čekání se začala rozvíjet první hlubší a zajímavější konvekce. Od severozápadu zrovna přicházelo hned několik prvních přeháňkových kumulonimbů. Jejich kovadliny díky čistému vzduchu působily zajímavým a kontrastním dojmem ve vztahu k modré obloze.

První přeháňka - autor: Jan Džugan  Kovadliny hezky v řadě za sebou - autor: Jan Džugan  Vypařující se Cb - autor: Jan Džugan  Mezera mezi dvěma cumulonimby - autor: Jan Džugan

Na jedné z míjejících přeháněk neunikly naší pozornosti oblaky mamma a ještě stále přetrvávající vzestupný proud přeháňky :-).

Mamma na kovadlině - autor: Jan Džugan  Mamma na kovadlině 2 - autor: Jan Džugan  Odcházející přeháňka - autor: Jan Džugan

Poslední přeháňka z této řady nás pak donutila se schovat pod autobusovou zastávku. Srážky se konaly opět v podobě tradičních sněhových krupek, ne nepodobných sypkému polystyrenu :-). Když srážkové pásmo odešlo a začalo opět svítit Slunce, nabídl se hezký pohled na světle zbarvenou srážkovou oblast.

Pod kroupovou přeháňkou - autor: Jan Džugan  Srážková bota z krup - autor: Jan Džugan

V zápětí se blížila od severozápadu další přeháňka. Zpočátku vypadala dosti nevýrazně, potom ale vzestupný proud přeháňky rychle „explodoval“ do výšky a vytvořil zajímavou turbulentní kovadlinu. Rychlost, s jakou se vše událo, nás překvapila.

Formující se přeháňka - autor: Jan Džugan  Rychle rostoucí kovadlina - autor: Jan Džugan  Spodní část cumulonimbu - autor: Jan Džugan

Na rozdíl od toho, co jsme viděli během dne dříve, tento cumulonimbus nevypadal zimně a rozplizle, ale měl naopak ostré rysy a byl tak mohutný a blízko, že jsme se museli zaměřit na fotografování panoramatických snímků, abychom z něho zachytili co největší část.

Panoramatický pohled na Cb - autor: Jan Džugan  Rotující vzestupný proud Cb - autor: Jan Džugan  Základna rotujícího cumulonimbu - autor: Jan Džugan

Rotující cumulonimbus - autor: Jan Džugan

Onen vzestupný proud se nám navíc časem začal jevit velmi podezřele svým tvarem, což je znát i z fotek. Časem začalo být jasně evidentní, že cyklonálně rotuje. V nejlepších chvílích bylo stáčení vidět dokonce pouhým okem. Rotaci potvrdil i timelapse jak z fotoaparátu, tak z webkamery na koleji.

Odcházející cumulonimbus - autor: Jan Džugan

Rotující vzestupný proud - autor: Jan Džugan  Odcházející cumulonimbus 2 - autor: Jan Džugan  Odcházející cumulonimbus 3 - autor: Jan Džugan  Bližší pohled na základnu - autor: Jan Džugan

Snímání jsme ukončili, jen co se cumulonimbus vzdálil a zároveň přestal vykazovat zajímavý vývoj. Nic výjimečného jsme na něm už dále nepozorovali. Teprve až při zpětném přehrávání videa timelapsu jsme si všimli útvaru na zadním konci vzestupného proudu, který dosti připomínal svým vývojem trombu. Bohužel ale byl útvar v takové vzdálenosti, že jsme si nemohli dovolit ho za trombu označit. V prvním videu dole je v čase 03:50 přibližně ve třetině obrazovky zprava. Zajímavé též bylo, že tento cumulonimbus, ačkoliv se jevil velice výrazně, zůstal po celou dobu života podle detekce bleskově neaktivní.

Pravděpodobná tromba (výstřižek z videa) - autor: Jan Džugan  Slábnoucí cumulonimbus - autor: Jan Džugan

Radarový zoom zobrazující konvektivní bouři východně od Plzně.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 222.4 kB

Na obloze následně nastal klid a tak jsme se rozhodli, že si uděláme pauzu. Avšak naší pozornost opět upoutal další krásně vyvinutý horseshoe funnel cloud. Tentokrát už v podobě klasické podkovy :-).

Typický horseshoe funnel 1 - autor: Jan Džugan  Typický horseshoe funnel 2 - autor: Jan Džugan  Rozpadající se horseshoe funnel - autor: Jan Džugan

Za Božkov jsme se ale ještě jednou vrátili. Cumulonimby v našem okolí byly převážně ve stádiu rozpadu. Ale od severozápadu se blížil cumulonimbus spojený se silnou přeháňkou a na pohled vypadal zajímavě. V prostoru Brd jeho radarová odrazivost značně zesílila a dokonce začal být bleskově aktivní. Jeho vzestupný proud byl naklopen vlivem silného střihu větru. Chtěli jsme opět provést timelapse. Bohužel dorazil trvalý déšť, bouřku zaclonil a tak jsme pozorování ukončili.

Večerní cumulonimbus na západě - autor: Jan Džugan  Bouřkový cumulonimbus východně - autor: Jan Džugan  Detailnější pohled na Cb - autor: Jan Džugan

Panoramatický pohled na bouřku východně - autor: Jan Džugan

Jelikož nás velmi zajímají takovéto dynamické situace, které přináší podobné jevy, jaké jsme pozorovali tento den, bylo to pro nás velice povedené a přínosné pozorování. Utvrdilo nás to v přesvědčení, že není nad to pozorovat proudění oblačnosti a některé jevy pouhým okem. Člověk si pak snadno udělá představu o dynamice, která se právě nad ním odehrává.

Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující odpolední vývoj kupovité oblačnosti a slabých bouřek nad ČR. Křížkem je vyznačeno město Plzeň. Časové rozpětí animace je od 14:00 do 21:00 SELČ.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 15349.4 kB

Zde video z našeho pozorování:


Související odkazy:

http://www.bourky.com/pozorovani/bourky-na-prelomu-brezna-a-dubna-2015/ – bouřky na přelomu března a dubna 2015

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav