Autor: M. Votava

Na tento den vydal Český hydrometeorologický ústav varování před možnými nebezpečnými jevy spojenými s bouřkami, které se měli vytvořit v odpoledních a večerních hodinách v západní polovině Čech.

Probuzení do velmi dusného rána bylo již předzvěstí, že odpoledne nás čeká něco velkého, což se později vyplnilo. S rychle rostoucí teplotou v dopoledních hodinách, začala v Krušných horách narůstat kupovitá oblačnost. Bohužel jsem byl v práci, tak jsem se do druhé hodiny nemohl pořádně věnovat sledování oblohy. Jak jsem opouštěl kolem 2. hodiny bránu podniku, spatřil jsem nádherný cumuloninbus nacházející se na Německé straně Krušných hor. Jeho kovadlina sahala téměř nad nás. Kolem 15:30 jsem vyrážel na nedaleké pole za městem, odkud je dobrý výhled na všechny světové strany.

Zde je fotografie kovadliny bouře nad Krušnými horami sahající až k nám.

Na jižním obzoru jsem objevil kovadlinu poměrně dost vzdálené bouřky. Také bylo obtížné určit směr postupu bouřek, vypadalo to, že jsou téměř bez pohybu.

Kolem čtvrté hodiny se začala objevovat na západě další bouřková jádra. To už jsem začal mít trochu strach z velmi rychlého vývoje a vrátil jsem se raději pozorovat domů.

Po příjezdu domů nabral vývoj bouřek dramatický spád. Jižně od Chomutova rychle narůstal další cumuloninbus, který se přibližoval k bouři nad horami a začal se s ní spojovat. Tento snímek pořízený v 16:42 ukazuje vyvíjející se bouřkové jádro jižně od města.

Toto je pohled na SZ přibližně v době, kdy jsem pořídil výše zmíněný snímek. Základna bouřky byla již nad městem, ale stále ještě nevypadávaly srážky a bylo slyšet vzdálené hřmění.

Po 17. hodině byl již nad námi mohutný cumuloninbus, který vznikl splynutím několika menších bouřkových jader. Začaly vypadávat srážky, pomalu nabíraly na intenzitě, jak se vyvíjel bouřkový oblak a začaly se objevovat první velmi blízké výboje mrak-země. Bylo krásně vidět, jak klesá základna cumuloninbu a pod jeho základnou se objevila oblaka stratus fractus. Déšť tak zesílil, že už se jednalo o déšť přívalový. Samotný přívalový déšť odhaduji, že trval nejméně půl hodiny. A srážky se vyskytovaly něco málo přes hodinu. Dokonce se během bouřky vyskytlo i krupobití (velikost max. 2 cm). Co se týče bleskové aktivity, byl jsem mile překvapen silným hrom za hromem, ale zachytit blesk, i přesto, že byly blízko, bylo v silném lijáku téměř nemožné. Jen jeden se mi dostal do záběru, to ještě nebyl tak silný déšť, takže je dobře vidět.

Bouřku doprovázel nejdřív čerstvý S vítr, který se změnil později na Z a v nárazech dosahoval klidně 20 m/s. Protože jsem slyšel hned po bouřce houkat hasiče, napadlo mě, že došlo k zatopení sklepů a níže položených komunikací, garáží atd. Byla to zatím v tomto roce nejsilnější bouřka.