Poslední dubnový den – aneb Čarodějnice opět nezklamaly

(text: D. Müllerová, – Zdice, okr. Beroun)

Již několik let si všímám, že poslední dubnový den patří nejen ohňům na zemi, ale i těm v oblacích. Čarodějnice nezklamaly ani letos :-).

Přesto jsem jako tradičně příliš neočekávala, v předešlých dnech se díky suchému vzduchu konvekci moc nedařilo a i nyní předpověď Skywarnu nenasvědčovala, že by se mělo dít něco výrazného. Dle „žluté“ a “do 10%“ jsem usoudila, že pokud už se někde něco vyskytne, nejspíš to nebude žádné terno. Kvůli práci jsem radar sledovala jen sporadicky, proto jsem shluku buněk, které se vytvořily na jihu Čech, nevěnovala dostatek pozornosti a domnívala jsem se, že jeho životnost nebude příliš dlouhá. Bouřky ale natruc žily dál a vesele putovaly směrem k severozápadu, a když už byly u Blatné, ozval se mi Tomáš Chlíbec, zda-li nehodlám vyrazit. Moc se mi nechtělo, vzhledem k mému nachlazení by bylo asi rozumnější spíš zalézt do postele než do terénu, ale nakonec jsem to nevydržela, sbalila jsem vše potřebné a vystartovala jsem.

S Tomášem jsme se sešli kousek od mého bydliště a vydali jsme se směrem k letišti. Váhali jsme, jestli máme jet spíš na Plzeň, nebo bouřkám trochu víc nadjet směrem k Rakovníku. Nakonec jsme se rozhodli pro Plzeň. S přiblížením se k Berounu obzor před námi tmavl, na kovadlině jsem si všimla drobných mammatů a zanedlouho se v ní i zablesklo. Tomáš zastavil nedaleko města Zdice na již prověřeném místě s dobrým výhledem na J-JZ-Z a vybalili jsme svou výbavu. Já od Vánoc nový Canon EOS 600D, Tomáš svůj starší Canon EOS 500D a nový přírůstek – kompakt Canon G12, kterým začal pořizovat video.

Drobné mammaty na kovadlině, která se na nás natahovala od JZ, v zapadajícím Slunci stále více a více růžověly a předvedly nám úžasnou podívanou. Vzhledem k šeru jsem již mohla fotit na delší expozici, čímž jsem zvýšila svoje šance na ulovení nějakého blesku, což se nám za chvíli oběma podařilo, načež jsme s Tomášem propukli v jásot a začali tancovat jako naši prapředci, když ulovili mamuta 🙂

Drobné mammaty na kovadlině osvícené v zapadajícím Slunci - autor:   Nasvícené oblaky mamma - autor: Tomáš Chlíbec  CG blesk - autor: Tomáš Chlíbec  CG blesk - autor: Tomáš Chlíbec

CG blesky - autor: Tomáš Chlíbec

S ubývajícím světlem se bouřka přibližovala a na čele se začal vykreslovat shelf, který se bohužel později tradičně poněkud rozdrolil. Nakonec nás vše objelo západně, tudíž jsme celou dobu mohli za sucha pořizovat další fotografie blesků.

Struktura bouře - autor: Tomáš Chlíbec  CG blesk - autor: Tomáš Chlíbec  CG blesk - autor:   CG blesk - autor:

Na našem stanovišti jsme mohli setrvat tak něco přes hodinu a celý multicelární shluk po tu dobu vydržel vykazovat aktivitu. Na přední straně a z boku jsme pozorovali občasné CG blesky na zadní spíš CC a dočkali jsme se i našich oblíbených anvil crawlerů.

anvil crawler - autor:  Anvil crawler - autor: Tomáš Chlíbec  Anvil crawler - autor: Tomáš Chlíbec  Anvil crawler - autor: Tomáš Chlíbec  CG blesky - autor: Tomáš Chlíbec

Když jsem se na celou situaci podívala zpětně v animaci na radaru, zjistila jsem, že celý tento komplex buněk, vznikl v Novohradských horách a už s určitou organizovaností prošel napříč Čechami k SZ přes Krušné hory až do Německa. Toto byla  po bezstrukturní „tříhromovce“ z 19.4. naše první slušnější bouřka letošní sezony a po půlroční pauze velice potěšila. Snad jsme jen bývali mohli jet k ní ještě kousek blíž. Ale není všem dnům konec a jsem moc zvědavá, co nám sezona 2012 nadělí :-).

video T. Chlíbce:


2. května

(text: Jan Drahokoupil – Praha, Brandýsek)

První slabé bouřky se objevily už 1. května na severu Moravy, ale opravdový příděl bouřek nás čekal až následující den, kdy byla pro západ ČR vydána první letošní “jednička” na bouřky jak od Skywarnu tak i od Estofexu. První bouřková činnost se však objevila už v poledne nad Jeseníky, ale krátce poté následoval další bouřkový vývoj v Jižních Čechách.

Radarová situace ve 14:00 SELČ. Křížek značí letiště Praha Ruzyně.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 273.8 kB

Od Českých Budějovic začala k SZ postupovat bouřková oblačnost, která mířila více či méně i na Prahu. Rozvoj buněk byl ale poměrně chaotický a nová jádra postupně přiskakovala v širším okolí. Hned po práci jsem se vydal na OC Šestka, kde byl domluven sraz s Dášou.

Než dorazila, rozbalil jsem svou techniku a jal se fotografovat přicházející bouři jižně od Prahy. Bohužel vznikalo příliš mnoho oblačnosti, takže se oblaky překrývaly. To na fotogeničnosti moc nepřidalo, takže jsem se věnoval snaze vyfotit nějaké ty první letošní blesky. Nemusel jsem dlouho čekat a urodily se první úlovky. Trigger i po třech letech pracuje stále výborně, takže šlo jen o to, aby se blýskalo v záběru, kde nakonec skončily tři kousky…

Cb nad západní částí Prahy - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk - autor: Jan Drahokoupil

V okamžiku, kdy Dáša dorazila, akorát se zvedl silný vítr vzniknuvší sestupným prouděním sledované bouřky, která tak dávala najevo přechod do závěrečného stadia svého vývoje.

Radarový zoom v 15:00 SELČ zobrazující situaci kolem pražského letiště.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 240.3 kB

Tvořila se ale nová jádra v blízkém okolí, tak jsme neváhali a vydali se za nimi. První na ráně bylo jádro tvořící se severně od letiště Ruzyně. Jen co jsme sjeli na R7čku, začaly nás skrápět velké kapky deště, které během chvilky přešly v docela slušný déšť. Netrval však dlouho, protože jsme mu uhnuli z cesty a odbočili na obec Kněževes a dále na Dobrovíz, kde jsme již viděli díru v mracích. Potřebovali jsme místo, kde neprší, abychom mohli nerušeně sledovat další vývoj. Zaparkovali jsme na sjezdu do pole mezi zmíněnými obcemi a sledovali jsme bouři, která nyní zmohutněla. Byla dobře patrná dvě srážková jádra, kde se i občas zablýsklo. Trigger co chvíli aktivoval fotoaparát, ale na výsledných snímcích jsem objevil pouze jeden viditelný blesk, což si vysvětluji tak, že trigger bral i to, co by bylo jinak vidět až v noci – tedy prosvícení oblačnosti CC či IC blesky.

CG blesk - autor: Jan Drahokoupil  Slabé oblaky mamma - autor: Jan Drahokoupil 

Panorama bouřky se dvěma srážkovými jádry - autor: Jan Drahokoupil

Tím naše společné pozorování skončilo a vydali jsme se každý svou cestou. Večer jsme se ještě nezávisle snažili v zoufalé snaze ulovit něco dalšího, ale již bez většího úspěchu. Za zmínku snad jen stojí podvečerní úlovek Dáši v podobě oblaků mamma nasvícených posledními slunečními paprsky.

Virga s duhou a tvořící se mammata v zapadajícím Slunci - autor:  Duha - autor:   Vzdálená konvekce na Mladoboleslavsku - autor: Jan Drahokoupil  Slabá podvečerní přeháňka - autor: Jan Drahokoupil

mammaty v západu Slunce - autor:


3. května

(text: Zbyněk Černoch – Větřkovice, okr. Opava)

Po dvou dnech, kdy byly bouřky, ale nedalo se pořádně fotit, jsem doufal, že bych se mohl konečně dočkat. Při sledování oblohy nic nenasvědčovalo tomu, že dojde k rozvoji konvekce. Bouřka, která se vyskytla u Opavy se rozpadala a systém postupující z Beskyd rovněž. Pohasínala poslední naděje. Najednou bylo nebe pokryté mnoha cu con a já zjišťoval, co je toho příčinou. Vytvořila se linie konvergence a mě svitla naděje na lov prvních nočních blesků sezóny.

Kolem půl osmé již narůstaly kumulonimby, ale jejich trvání bylo velmi krátké. Nejprve jeden nesmělý výboj od severovýchodu a poté začala být aktivní buňka na východě, ze které vyletělo několik CC i CG blesků. Světla bylo více než dost a já bojoval s  nastavením fotoaparátu i s blesky, které se trefovaly přesně po skončení snímaní. Tato buňka již skomírala a na severovýchodě se objevila další. Z okna na půdě byl na tuto stranu mizerný výhled a venku ještě slabě poprchávalo.

Nasledoval přesun pod přístřešek na zahradě a opět boj s fotoaparátem. Ani tentokráte jsem nebyl moc úspěšný. Několik blesků se podařilo zachytit, ale díky špatnému nastavení fotky za moc nestály.  Přestalo pršet a vyrazil jsem na pole s předsevzetím, buď teď nebo nikdy. Rozložil jsem stativ a aktivovala se další část tentokráte severně. Světla již bylo málo a já konečně ulovil své první letošní blesky.

 - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch


3. května

(text: Lukáš Ronge, Trutnov)

Na tento den byly předpovídány lokálně silné bouřky s možností tzv. „train efektu“ tj. bouřka defakto „stojí“ na jednom místě. Sem tam jsem během odpoledne pozoroval snímky z radaru a viděl jsem, že první výraznější konvekce již začala okolo 13 hodiny, ale převážně na hornatějších oblastech. Okolo 15 hodiny již teplota dosahovala 25 °C a u Vrchlabí v tu dobu již byla silná bouřka, která delší dobu setrvala na svém místě. V práci jsem si domluvil dřívější odchod a když jsem viděl, že tato bouřka se začala poměrně rychle propagovat směrem k východu tak jsem si začal balit věci a připravil si kolo k odjezdu domů.

Bohužel tato propagace bouřky byla tak rychlá, že ještě před odjezdem jsem již slyšel první hromy a tak jsem kouknul na webkameru na vrchu Šibeník, která kouká směrem na Krkonoše a viděl jsem velice silné srážkové pásmo. Okamžitě jsem tedy vyrazil domů, což je cca kilometr cesty. Prakticky hned po odjezdu z práce již začalo pršet a tento déšť postupně přidával na intenzitě. Musím říci, že takhle rychle jsem doma na kole asi nikdy nebyl 🙂 Ihned po příjezdu jsem vyndal fototechniku z batohu a začal pořizovat první záběry. Protože již bouřka byla přímo nad Trutnovem a byla prakticky stacionární rozhodl jsem se, že pozorování provedu už jen z domova a nebudu nikam vyjíždět.

Blízký CG blesk - autor: Lukáš Ronge  Blízký rozvětvený CG blesk - autor: Lukáš Ronge

Intenzita deště byla velice silná a rovněž kolem mě uhodilo několik blesků s ohlušujícími hromy. Za nedlouho již Trutnovská meteostanice ukazovala 20mm srážek, to cca za 15-20 minut od začátku deště. Blesky jsem se snažil fotit pomocí zrcadlovky s Lightning triggerem, ale bohužel byly dosti chaotické a nedařilo se mi dlouhou dobu žádný zachytit. Za okno jsem nainstaloval i GoPro kameru, která zachycovala celý průběh bouřky vč. zmíněných blesků. Když aktivita na jižní straně, kam jsem měl výhled slábla, rozhodl jsem se, že se přesunu na půdu a zbytek budu pozorovat z pootevřených vikýřů. Chvilku jsem snímal i východní část, ale radarové snímky ukazovaly, že se bouřka začíná znovu probouzet na jižní straně a tak jsem opět začal fotit a natáčet. Zanedlouho se opět pořádně rozpršelo a vítr zanášel vodní kapky i dovnitř, za vikýř, kde jsem měl foťák a tak jsem ho musel schovat z obavy před poškozením, protože té vody bylo skutečně hodně.

CG blesk - autor: Lukáš Ronge

Po nějaké době již aktivita bouřky slábla a tak jsem se rozhodl, že se přesunu domů a kouknu se na pořízený foto a video materiál. Zjistil jsem také, že z bouřky napršelo velice slušných 36 mm srážek.

Průběh bouřky na Trutnovské meteostanici
Velikost: 16.7 kB

Za zhruba půl hodiny jsem si všiml, jak jihovýchodním směrem od Trutnova vznikla velice zajímavá bouřka s odrazivostí okolo 48 dBZ a poměrně slušným počtem blesků. Bohužel jsem vyčkával moc dlouho a po příjezdu na blízký Humlův kopec se již bouřka prakticky rozpadla a podařilo se mi zachytit pouhý jeden blesk.

Vzdálený slabý CG blesk na rozpadající se buňce - autor: Lukáš Ronge

Radarová animace přechodu bouře nad Trutnovem.
© 2012 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 4013.7 kB

Blesky zachycuje i video pořízené kamerou GoPro HD Hero 2.

Jako perličku na závěr doplním, že den předtím zaznamenala webová kamera ČHMÚ na observatoři Temelín překrásné blesky v kompozici s elektrárnou.

Blesk zachycený webovou kamerou - autor: Lukáš Ronge  Blesk zachycený webovou kamerou - autor: Lukáš Ronge  Blesk zachycený webovou kamerou - autor: Lukáš Ronge  Blesk zachycený webovou kamerou - autor: Lukáš Ronge  Blesky zachycené webovou kamerou - autor: Lukáš Ronge  Blesk zachycený webovou kamerou - autor: Lukáš Ronge  Blesk zachycený webovou kamerou - autor: Lukáš Ronge  Blesky zachycené webovou kamerou - autor: Lukáš Ronge  Blesk zachycený webovou kamerou - autor: Lukáš Ronge


Související odkazy:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=46&t=1050 – Bouřky 30.4.2012 v diskuzním fóru A.S.S.

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=46&t=1051 – Bouřky 1.5.2012 v diskuzním fóru A.S.S.

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=46&t=1052 – Bouřky 2.5.2012 v diskuzním fóru A.S.S.

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=46&t=1055 – Bouřky 3.5.2012 v diskuzním fóru A.S.S.

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav