J. Švarc, M. Záhorcová – Želeč (okr. Prostějov); Vyškov-Zouvalka (okr. Vyškov)

Po předešlém supercelárním outbreaku ze 7. července se rýsovala potencionálně zajímavá situace na pondělí 10. července, tentokráte čistě pro Moravu. Celé to odstartovala tornadická supercela na Vídeňském mezinárodním letišti. Její right mover postupoval dále k Bratislavě, zatímco left mover se vydal k Mikulovu, kde podnítil tvorbu dalších bouřkových buněk.

Vývoj byl zpočátku velmi nečitelný, takže jsme se rozhodli zůstat doma. Ve hře byly dvě varianty. Od jihu postupoval bývalý left mover, který dokumentoval Radim. Ten nás po telefonátu s Radimem přestal zajímat, prý se na něm nevyskytovala téměř žádná struktura. Zvolili jsme tedy variantu č. 2. Boskovickou brázdou postupovala nenápadně sílící buňka, která začala vykazovat pravostáčivou tendenci.

Radarová animace v zoomu zobrazující postup bouří.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 6494.2 kB

Vzhledem k již poměrně dlouhé životnosti buňky jsme stále váhali. Lesy Drahanské vrchoviny nejsou přece jen to pravé pro lovení a vydáváme se tam velmi neradi. Nakonec jsme vyrazili směrem k Prostějovu. Již za Vyškovem ale bylo jasné, že buňku nepředeženeme, tak jsme zastavili za obcí Želeč a začali s dokumentací. Buňka byla pěkně nasvícená Sluncem které ji svítilo do zad.

Probíjející se krepusky v týlové části bouře - autor: Jan Švarc

Po chvíli se začalo vynořovat něco jako slabší wall cloud. No při pohledu na radar a výrazné stáčivosti buňky, bylo po chvíli víceméně jasné, že se jedná o wall cloud supercelární bouřky jak později potvrdil i David. Spustil jsem tedy timelapse na kamerce s tím, že foťák si nechám na případné blesky. Ačkoliv hřmělo neustále, blesková aktivita probíhala v drtivé většině v mracích. Svou roli mohla sehrát také vzdálenost buňky – dobrých 15 – 20 km severozápadním směrem od našeho stanoviště. Nakonec nás vyhnala z kopce bouřka přibližující se od jihu. I přesto se povedlo natočit slušný timelapse, škoda jen těch blesků, že nebyly. To ale neměl být pro dnešek konec.

Nasvícená struktura vzdálené supercely nad Drahanskou vrchovinou II - autor: Jan Švarc  Detail wall cloudu II - autor: Jan Švarc

Nasvícená struktura vzdálené supercely nad Drahanskou vrchovinou - autor: Jan Švarc  Nasvícená struktura vzdálené supercely nad Drahanskou vrchovinou - autor: Jan Švarc

Detail wall cloudu - autor: Jan Švarc

Wall cloud supercelární bouře nad Drahanskou vrchovinou - autor: Jan Švarc

Navečer nás čekalo překvapení v podobě dalších bouřek postupujících přes Drahanskou vrchovinu, a tak jsme vyrazili opět na kopec… tentokráte na Zouvalku. Na Prostějov postupovala další supercela, opět jako v minulém případě 98 % blesků bylo IC.

Podivná základna... - autor: Jan Švarc  Updraft supercely nasvícený pozdním sluncem - autor: Jan Švarc

Další buňka s vysokou odrazivostí postupovala od Brna na severovýchod. Ačkoliv se jednalo o supercelu opět proběhla drtivá většina blesků jako IC případně vzdálené CC. Tak jsme to zabalili. S rozpaky jsme se vrátili domů. Na kartě neuvízl jediný blesk. O to smutnější byl pohled na detekci, která v rámci našeho regionu ukazovala několiv tisíc výbojů… Divný to den aby se v rámci silných bouří odehrála drtivá většina blesků v rámci mraků. Doma nás pak na dokonání zmaru zastihl downburst se slušným shelf cloudem oné poslední zmíněné supercely. Marná snaha něco narychlo vyfotit z balkónu přinesla pouze jednu fotku nasvícenou bleskem kdesi za vodou. Jako by se nám někdo snažil naznačit, že blesk dnes neuvidíme.

 - autor: Jan Švarc

24-hodinová sumace blesků z detekce Blitzortung.org
© Blitzortung.org
Velikost: 64.6 kB
Hustota bleskových výbojů na základě detekce Blitzortung.org
© Blitzortung.org
Velikost: 198.6 kB

Ačkoliv jsme u Želče nepozorovali žádné významnější projevy, bouřka přinesla poměrně značné škody do Prostějova a nejbližšího okolí. V Mostkovicích vysypala náklad 3 cm krup, přinejmenším 2 cm kroupy se vyskytly i v Prostějově.(https://www.youtube.com/watch?v=wQAeda_PoYk&t=9s) Nicméně nejvýraznějším doprovodným jevem byl přívalový déšť s vysokou intenzitou, který vyplavil zejména západní část města včetně náměstí. Podobně vážná situace nastala i v okolních vesnicích zejména západně a severně od města. (https://www.youtube.com/watch?v=oJdI7Eh_Kk4) Problémy řešili například Smržice a Vrbátky kde hrozilo, že dojde k přelití Krasického rybníku.

Na základě četných reportů ke škodám páchaných přívalovým deštěm byla zpracována srážková analýza pro Prostějov a nejbližší okolí z dostupných srážkoměrných stanic. Bouřky se vyskytly v několika vlnách. To hlavní se událo mezi 16 – 00 hod. V noci pak přecházela samotná fronta na níž se vyskytly bouřky spíš východně od postižené oblasti. I přesto byla vypracována srážková sumarizace jak pro období 10. 7. 2017 16:00 – 0:00 tak pro termín 10. 7. 16:00 – 11. 7. 2017 7:00 hod. Viz přílohy.
Mimo Prostějov se vysoké srážkové úhrny objevily v rámci východní části Brna a Drahanské vrchoviny.

      


Z. Černoch – Moravskoslezský kraj

V modelech se rýsovala další zajímavá situace pro Moravu a Slezsko, a tak když se vytvořila jihozápadně od Vítkova bouřka, vyjel jsem na místo s výhledem na ni. Zároveň jsem sledoval situaci na radaru, jelikož se na střední Moravě pohybovala mohutná supercela s postupem na severovýchod až východ. Volal kamarád, zda se ji vydáme lovit společně a tak jsem souhlasil. Jeli jsme nad Kozlov, kde byl krásný výhled na ono monstrum, ale z našeho pohledu byla vidět jen clona deště, ze které bylo slyšet vzdálené hřmění a do toho pršelo. Následoval návrat k autu a já jel ku Kaménce, kde jsem hodlal čekat na další možnosti lovu. Daleko na jihozápadě jsem uviděl velmi sympatický útvar, ale při pohledu na radar můj optimismus spadnul k nule. Postupovala ke mně supercela v poslední agonii. Stačila vyprodukovat dva blesky, než se definitivně rozpadla

Supercela v rozpadu - autor: Zbyněk Černoch  Supercela v rozpadu - autor: Zbyněk Černoch

Volal kolega, že má krásný výhled na aktivní bouřku s fotitelnými blesky. Přesunul jsem se kousek nad Heřmanice a vzhledem k omezeným možnostem lovu blesků za světla, jsem byl nucen výrazně zvýšit clonu, abych měl nějakou šanci zachytit blesk. Aktivita celého komplexu byla fantastická. Neustále a velmi rychle za sebou bylo vidět jedno CG za druhým. V části, kterou jsem dokumentoval, se vytvořila multicela, a tak jsem se rozhodnul udělat timelapse. Doufal jsem, že se mě podaří zachytit několik blesků.

Blesk na multicele - autor: Zbyněk Černoch  Blesk na multicele - autor: Zbyněk Černoch  Blesk na multicele - autor: Zbyněk Černoch

Blesk na multicele - autor: Zbyněk Černoch  Blesk na multicele - autor: Zbyněk Černoch

Mezitím se od jihozápadu přibližovala další bouřka, a tak jsem se přesunul jen o pár metrů vedle s výhledem na onu bouřku, která byla opět ve stadiu rozpadu. Stihla překvapit dvěma pěknými blesky, než se definitivně odmlčela.

Cg blesk - autor: Zbyněk Černoch  Cg blesk - autor: Zbyněk Černoch  Cg blesk - autor: Zbyněk Černoch

Daleko nad jihozápadadem jsem sledoval blýskavici a doufal, že si užiji nočního lovů blesků. Bouřky se přibližovaly, a tak jsem se dal opět do focení. Velmi mnoho blesků bylo ukryto uvnitř oblaku a sem tam se objevil pěkný CG, který se ne vždy podařilo ulovit. Nakonec jsem spokojen odjel domů s kartou plnou fotek.

Cg blesk - autor: Zbyněk Černoch  Cg blesk - autor: Zbyněk Černoch

Cg blesk - autor: Zbyněk Černoch  Cg blesk - autor: Zbyněk Černoch  Cc blesk - autor: Zbyněk Černoch

Cg blesk - autor: Zbyněk Černoch

Cg blesk - autor: Zbyněk Černoch

Cc blesk - autor: Zbyněk Černoch  Cg blesk - autor: Zbyněk Černoch  Cg blesk - autor: Zbyněk Černoch

Cg blesk - autor: Zbyněk Černoch

Cg blesk - autor: Zbyněk Černoch  Cg blesk - autor: Zbyněk Černoch


M. Grék – Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Bouřky se tento den začaly tvořit poměrně později. Rozhodnutí k výjezdu tak padlo zhruba kolem čtvrté hodiny, kdy již situace na radaru naznačovala, že se bude jednat o silné bouřky.

(Křížek v následujících radarových produktech značí Hranice n. Moravě)

Radarový snímek s detekcí blesků CELDN v zoomu zobrazující bouřky na Moravě 10.7.2017 ve 14:00 UTC.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 373.5 kB

Kolem páté hodiny jsme vyjeli z centra Ostravy a to směrem na Odry. Cílem bylo pozorovací místo v Dobešově. Pohyb bouřek dával znát, že by se těžiště jejich aktivity mělo přesunout na naše stanoviště. Po příjezdu jsme však zjistili, že se situace změnila a bouřky v oblasti Olomouce a Prostějova se začaly stáčet více na východ. Rozhodli jsme se proto vyjet směrem na JZ, konkrétně do Opatovic u Přerova a vyčkat na bouřky tam. Ty však vykazovaly stagnaci a nad naše pozorovací místo se nasouvaly slabé srážky z kovadliny. Místo jsme již měnit nechtěli, tak jsme zůstali v Opatovicích.

Radarový snímek s detekcí blesků CELDN v zoomu zobrazující bouřky na Moravě 10.7.2017 ve 16:30 UTC.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 359.8 kB

Na kovadlině nad námi se začala tvořit oblaka typu mammatus, a na JZ od nás začínala startovat nová konvekce. Ta byla charakteristická tvarem tzv. turkey towers, kdy se cumuly tyčily do výšky s výrazně úzkou základnou (na obrázku vlevo nahoře).

Konvekce včetně turkey towers - autor: Matěj Grék

V dálce již šly slabě rozpoznat srážky, které velice rychle nabíraly na intenzitě a postup měly přímo na nás. Mezitím se nově vyvíjející konvekce nasouvala čím dál blíže a její základna nabírala tmavé barvy. Rozhodli jsme se tak skrýt v autě kvůli případnému blesku.

Srážkové pásmo - autor: Matěj Grék

Z radaru bylo již patrné, že konvekce nabrala na intenzitě. Na zhruba dvou snímcích bylo vidět i bílé jádro.

Radarový snímek s detekcí blesků CELDN v zoomu zobrazující bouřky na Moravě 10.7.2017 v 18:00 UTC.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 349.8 kB

Při přechodu bouřky se vyskytly přívalové srážky doprovázené blízkými údery blesků, některé z nich dokonce blíže než 500 metrů. Schováni v bezpečí auta jsme doufali, že se nevyskytnou kroupy. Na ty naštěstí nakonec nedošlo.

Zadní část bouřky - autor: Matěj Grék

Po delším čekání bouřka směřující od Blanska na Přerov zanikla, před ní se však ve stratiformní části utvořila vnořená konvekce, která zhruba co 2 minuty vyplodila krásný rozvětvený blesk CG. Tato konvekce však rychle zanikla a od JZ se nasunovaly další bouřky, již poslední za tento den.

Blesk CG - autor: Matěj Grék  Blesk CG - autor: Matěj Grék

Radarový snímek s detekcí blesků CELDN v zoomu zobrazující bouřky na Moravě 10.7.2017 ve 20:45 UTC.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 331.3 kB

Jelikož již byla tma, bylo čím dál jednodušší fotografovat blesky. Avšak vzhledem k tomu, že nová konvekce narůstala na čele postupujícího shluku bouřkových buněk, byla po čase většina blesků schovaná za srážkami. Jakmile začaly padat první kapky, rozhodli jsme se sbalit techniku a vyjet směrem domů zpět do Ostravy.

Dva blesky CG - autor: Matěj Grék  Blesk CG a CC - autor: Matěj Grék  Blesk CG - autor: Matěj Grék  Blesk CG a CC - autor: Matěj Grék

Po cestě zpět ještě docházelo ke sporadické tvorbě vnořené konvekce a náhodné bleskové aktivitě. Při jízdě přes srážkové jádro bouřek vydatně pršelo a v lesech se začínala tvořit jemná mlha, což výrazně stěžovalo podmínky, jízda proto byla opatrná a pomalá, nicméně velice příjemná a zajímavá.


Souvisejí odkazy:

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav

http://www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=51&t=1741 – Bouřky 10. 7. 2017 ve fóru A.S.S.

https://www.skywarn.at/index.php/berichtereader/superzelle-tornado-grosshagel-wien-schwechat.html – Superzelle mit Großhagel und Tornado nahe Wiens