Již předchozí den jsme se vydali na výjezd – sledovali jsme bouřku postupující západně od naší obce směrem k severozápadu. I když jsme se vydali poměrně daleko, bouři jsme již nedostihli, stačili jsme zpozorovat pouze několik blesků.

Na celý konec týdne vydal ČHMÚ varování před místy intenzivními bouřkami s vydatnými srážkami, krupobitím a silným větrem. Zhruba ve tři čtvrtě na devět večer jsme se rozhodli pro výjezd – zlákal nás pěkný zapadajícím Sluncem osvětlený cumulumonimbus na severovýchod od naší obce. Vyjeli jsme opět na naše nejčastější pozorovací „Na rovinách“ nad Brandýskem. Ještě cestou nahoru jsme se zastavili v ostré zatáčce silnice na Slaný a zvěčnili jsme zmíněný cumulonimbus a další jižněji ležící.

 

Několikrát jsme vyfotili oba oblaky a vydali se na výše položené místo „Na rovina“, kde se nám otevřel výhled na severnější cumulonimbus, přičemž druhý nám zůstal za zády.

   

Cumulonimbus ležící jižně od nás začal vykazovat elektrickou aktivitu, pročež jsme se přesunuli na blízké místo s lepším výhledem na jih. Chystali jsme si vybavení na focení blesků z této bouře nevěnujíc již pozornost bouři první. Náhle jsme však zpozorovali pěkný blesk jdoucí z vrcholu prvního cumulonimbu, který opět nabyl na síle! Hned po něm následoval další, neméně pěkný. V tuto chvíli se již blýskalo z obou bouří, proto jsme se každý zaměřili na jednu z nich. Miroslavu Sedlmajerovi se povedlo vyfotit naše první blesky i s dobře viditelným celým bouřkovým oblakem.

 

Zde jsou další blesky které se nám podařilo vyfotit, jak ze severněji ležící bouře (s projíždějícími auty na dálnici), tak z jižněji ležící (s obilným polem).

Radarový snímek níže ukazuje námi sledované bouře ve 21:00 SELČ. Snímek z detekce blesků ukazuje elektrickou aktivitu ve 21:30 SELČ. Převzato z Českého hydrometeorologického ústavu.

Pozorované jevy: cumulonimbus, cumulus, altocumulus, praecipitatio, blesk

Související odkazy:

Oddělení radarových měření ČHMÚ – radarové snímky ČR
Oddělení radarových měření ČHMÚ – zpracování bleskových dat