D. Müllerová, J. Drahokoupil – Slavětín, okr. Louny

Některé články by se měly psát hned a ne až pár měsíců po akci. Obtížně teď v hlavě lovím útržky té celkem výživné soboty stejně jako synoptickou situaci téhož dne, ale odhaduji to na takové to tradiční tlakové bahno s chaotickým vývojem bouřek. Ostatně nic organizovaného jsme tady v létě stejně ani neměli.

Začalo to odpoledne na oblíbeném místě u Slavětína, které se nám 2 dny předtím docela osvědčilo. Tentokrát nás tam vylákalo jakési “hovádko”, které se spustilo z Krušných hor s poměrně slušným “bílým” jádrem a lehce deviantní propagací. A tak zatímco jsme řešili případné možnosti našich úhybných manévrů před sprškou krup a pátrali po obloze, kde že se z kouřma vynoří ta nabušená struktura, bouřka měla úplně jiné úmysly. Po vyjetí z lesa nás čekalo jen jakési průměrné tmavo se srážkovými pruhy, po rozložení stativu jeden blik a pak už jen rychlý chcíp.

Radarová animace s detekcí blesků Blitzortung v zoomu zobrazující postup sledované bouře přes Středohoří. Křížek značí Peruc.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org
Velikost: 3492.8 kB

CG blesk nad Středohořím - autor: Jan Drahokoupil

Marně jsme hypnotizovali data. Naše oblíbené místo s výhledem na České středohoří se nám moc opouštět nechtělo. Nicméně radar byl neúprosný a bylo jasné, že dnes nám zde pšenka nepokvete a květáky už vůbec ne. Zamířili jsme tedy k domovu, zatímco jsem s lehkou dávkou závisti pokukovala na JJZ kde se nacházela jakási konvektivní věž patřící celkem nabušené bouřce kdesi u Rokycan mířící bohužel pryč. Nějak jsem se nemohla smířit s myšlenkou, že by to ten den mělo být pro nás už odbyto. Kdyby to tak šlo alespoň k letišti, ale multicela směřovala o dost jižněji.

Obořiště, okr. Příbram

A tak jsme vyrazili po strakonické pod Prahu. Bouřka stále žila, nicméně detekovala naši snahu ji dostihnout, neboť se začala stáčet víc a víc po zalesněném hřebenu Brd. U Dobříše jsme sjeli z dálnice a zamířili za obec Obořiště, kde jsme okupovali vjezd do pole s otevřeným výhledem na JZ, kde bylo na bouřku celkem dobře vidět. Jádro bylo již trochu dál a proti nám se natahovala kovadlina, ve které po chvíli začaly létat docela slušné anvily. A teď co s tím? S anvily se člověk tak nějak setkává většinou v noci, kdy mu podmínky dovolují používat dlouhé expozice, ale co ve dne? Honza se s tím popasoval nějak lépe než já a podařilo se mu zachytit dost slušné kousky.

Radarová animace s detekcí blesků Blitzortung zobrazující postup bouře sledované od Obořiště na Příbramsku.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org
Velikost: 6284.8 kB

Anvil nad Příbramí I - autor: Jan Drahokoupil  Anvil nad Příbramí II - autor: Jan Drahokoupil

Anvil s CG bleskem I - autor: Jan Drahokoupil

 - autor: Jan Drahokoupil

Anvil s CG bleskem II - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk - autor: Jan Drahokoupil

Ačkoliv to zkraje vypadalo, že bychom se mohli obejít beze srážek, přestože radar dával nad nás již nějakou chvíli zelené odrazy, nakonec začalo z kovadliny celkem nevybíravě cákat. A jelikož se nám úplně nechtělo balit, přišly na řadu hadříky a doufání, že se blesk netrefí zrovna do chvíle, kdy budeme otírat kapky. Bouřka poodstoupila a z kovadliny začalo vykukovat slunko. Když tu náhle blik a fláááák. Blesk se sice do otírání kapek netrefil, ale trefil se nejspíš kamsi za nás do prostoru, kde se začala vykreslovat dvojitá duha. Ačkoliv by by radno raději zalézt do auta, myšlenka duhy s bleskem mě poněkud nadchla, a tak jsem, krčíc se pod stativem, přemířila na druhou stranu. Další blik a bum ovšem směřoval nejspíš někam vedle za kukuřici a pak elektrická aktivita už raději pomalu ustávala.

Dvojitá duha za námi - autor: Jan Drahokoupil  Dvojitá duha - autor: Dagmar Müllerová

Ovšem když jsme se podívali na radar – Cože?!? Další bouřka zcela nečekaně vyskočila přímo u nás doma. To je tedy pěkné. Naštěstí jsme pořád byli v pozici proti ní, tak jsme vše sbalili a vyrazili na cestu. Za Obořištěm jsme ještě dali krátký fotostop, neboť nás z auta vyhnaly celkem slušné mammaty, kterými se s námi zdejší zajímavá bouřka loučila.

Panorama mammatů na odcházející bouřce - autor: Jan Drahokoupil

Mammaty na kovadlině rozpadající se bouřky - autor: Dagmar Müllerová  Odcházející bouřka - autor: Jan Drahokoupil

Mandava; Popovičky, okr. Praha-východ

Zatímco jsme upalovali po dálnici ku Praze, já hypnotizovala radar a řešila, kde že se s tou bouřkou mířící z naší domoviny potkáme. Máme jet k letišti a užít si její zadní stranu nebo ji nadjet na Mandavu? V rozhodujícím okamžiku u Zbraslavi se výhodněji jevila Mandava, a tak jsme najeli na most a zamířili tam. Navíc se blížil západ Slunce a mě lákala myšlenka anvila na podsvícené kovadlině.

Bouřka ovšem opět přešla do “trolling modu”, učinila úhybný manévr více nad Prahu, zeslábla a k nám poslala pár kapek, které dorazily na Mandavu tak nějak současně s námi. Honza už ani nevybaloval. Já, když už jsme tedy tady, vyrazila ven nejen s foťákem, ale i s hadrem (ostatně to nebylo ten den poprvé). Kovadlina zrůžověla, pak zfialověla, ale ten můj oblíbený nabušený anvil stále nepřicházel. Jeden slušný kousek mi klasicky utekl už při vybalování a u dalšího použitelného jsem si asi při otírání skla pohnula s objektivem a posunula záběr, takže jsem si nechala příliš málo horizontu. Do háje!!!!. Bouřka tam vzápětí zamířila také, jen ta kapající kovadlina zůstávala a ještě chvíli kapala. Byla jsem trochu zklamaná.

Radarová animace s detekcí blesků Blitzortung zobrazující vývoj a zánik bouře u Prahy a námi pozorovanou bouři u Jičína pohledem od Sulice.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org
Velikost: 5265.6 kB

Do háje!!! - autor: Dagmar Müllerová  CC blesk - chudinka - autor: Dagmar Müllerová

A abychom zde nebyli úplně marně, rozhodli jsme se už za šera zajet o kousek dál prozkoumat místo, o kterém nám říkal Martin Setvák. Výhled odtamtud nebyl vůbec špatný a o dost lepší i na sever, kde se v dáli rozblikal jakýsi další cébák. Never stopping chasing! 🙂 Oba jsme opět rozbalili výbavu a čekali na vystřelovák, který nakonec přeci jen přišel. Škoda jen, že bouřka byla tak daleko a škoda, že se stále vzdalovala. Domů jsme dorazili poměrně pozdě a ačkoliv se nevedlo tak, jak by si člověk představoval, přeci jen to byl prima den, kterých bylo v letošní sezoně jako šafránu.

Vystřelovák I - autor: Jan Drahokoupil  Vystřelovák II - autor: Jan Drahokoupil


M. Janoušek – Slaný, okr. Kladno

Musím se přiznat, že jsem na tu bouřku také naletěl. Byla to soudě dle radaru pěkná bestie, která se rozrostla v Podkrušnohoří a oproti ostatním cílům se podezřele propadala na jihovýchod. Uvědomil jsem si, že to vlastně jde přímo na nás. No buchví jestli to sem vůbec dorazí a navíc tím směrem vlastně vede dálnice, tak proč tomu rovnou radši nevyrazit naproti. Už sedím v autě a razím si to přímo k té bouřce, ale cestou mi přijde divné, že pořád nic zajímavého nevidím. Někde před Louny už jsem to nevydržel, zastavil a kouknul se na mobil, co s tou bouřkou teda je. Dále jsem na něm už jen hledal sjezd, na kterém to otočím nazpátek. Nějaké bouřky se po čase zase hemžily na jihu, ale pro Slaný se zajímavým stal až systémek bouřek, který večer vznikl nad Prahou. Kovadliny a kupy osvícené západem slunce, ač poněkud tlumeným, nevypadaly zrovna špatně…

Kovadlina bouřky nad Prahou - autor: Michal Janoušek  Detail kovadliny s přestřelujícím vrcholkem - autor: Michal Janoušek

Severní část večerní bouřky - autor: Michal Janoušek  Večerní bouřka nad Prahou - autor: Michal Janoušek


Související odkazy:

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav

http://www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps