Poslední dubnové dny jsem se po delší době dočkal několika bouřek v  blízkém okolí Brandýska. Je třeba podotknout, že oba dny byl výskyt bouřek v naší lokalitě trochu překvapením, tedy alespoň podle předpovědí ESTOFEXu nebo i Skywarnu.

Ve středu 29. 4. nebyly pro ČR bouřky předpovídány vůbec. O to větší byl údiv nad průběhem počasí toho dne, když se v západní půlce republiky začaly v odpoledních hodinách tvořit četné přeháňky a poté i  bouřky. Kolem půl šesté jsem z domova zaslechl několik zahřmění.

Radarový zoom okolí Brandýska, 29. 4. 2009; 15:50 UTC
©2009 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 190 kB

Ihned se rozhoduji pro výjezd na oblíbené místo na Rovina, kde je krásný přehled na všechny strany. Jen co dorážím na místo, od Prahy, tedy od jihovýchodu, přichází další přeháňka.

Detailní radarový snímek okolí Brandýska, 29. 4. 2009; 16:30 UTC
©2009 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 47 kB

Její rychlý postup dává tušit, že by se mohla na jejím čele vyskytnout třeba húlava. A opravdu, jak se oblačnost přibližuje, začíná se na jejím čele pěkně „rýsovat“ docela fotogenická húlava. Rychle začínám fotografovat a ve snaze o zachycení celého jevu dělám fotky jednu vedle druhé tak, aby se pak daly spojit do panoramy.

Panorama húlavy - autor: Jan Drahokoupil

Jak se húlava blíží přímo na mě, nedá se již fotit do panoramy, a tak se zaměřuji na jednotlivé detaily. V momentu přechodu húlavy nad mou pozicí se dávám do rychlého focení bočního pohledu na tento oblačný útvar. Daří se mi takto zachytit i celkem výraznou „Whaler’s mouth“.

Húlava a za ní srážkové pásmo - autor: Jan Drahokoupil  Húlava a za ní srážkové pásmo - autor: Jan Drahokoupil  Přicházející húlava - autor: Jan Drahokoupil  Húlava nad hlavou a za ní Whaler  Whaler

Krátce poté přijíždí i Radek, který byl předtím situaci obhlédnout u  Okoře. Sdělujeme si zážitky a čekáme v autě, až přestane pršet, neboť ona přeháňka s húlavou již značně postoupila nad naší pozici. Jak tak sedíme v autě a déšť již pomalu ustává, koutkem oka postřehneme záblesk nalevo od nás. Za krátko následuje hrom a tak máme ten den první bleskový zážitek.

Volám Lukášovi, jestli na nás ještě něco nejde. Nad Prahou se již formuje další přeháňka, dost podobné té předchozí s pěknou húlavou, tak ještě zůstávám na místě a čekám, co se z toho vyvine. Radek již odjíždí domů. Situace však již není zdaleka tak pěkná, jako s předchozí húlavou.

Panorama přicházející přeháňky - autor: Jan Drahokoupil

Začíná jen pršet. A prší opravdu vydatně. Ještě chvíli však setrvávám na místě. Nicméně je jasné, že tento den se již ničeho pěkného nedočkám.


Na čtvrtek 30. dubna je předpověď Estofexu trochu přívětivější, protože je vydána předpověď na bouřky pro celou ČR, přičemž pro západní Čechy platí dokonce stupeň 1. Nicméně Skywarn je zprvu opatrnější a předpověď na bouřky dává ráno jen pro jihozápadní až západní Čechy. Přesto si s sebou do práce beru alespoň Ricoha, kdyby se něco dělo, tak abych nebyl úplně bez fotoaparátu. Celé dopoledne se o situaci venku nestarám a o to je pak mé překvapení větší, když před odchodem domů pohlédnu na radar a posléze i na oblohu. Bouřky jsou tam, kde být podle předpovědi měly, ale i skoro všude jinde. Mě především zajímá bouřková oblačnost severovýchodně od letiště v  Ruzyni, nacházející se momentálně na Turnovsku. Kovadlina dané bouře je i  přes nepříjemný opar vidět až sem. Jedu domů a jsem rozhodnut pro výjezd, jen co se nějaká bouřka přiblíží na rozumný dohled, kdy bude dobře viditelná i přes zmiňovaný opar.

Ta situace nastává kolem 17:00 SELČ, kdy se kovadlina bouřky přiblížila na nějakých 50 km východně od Brandýska.

Celková radarová situace nad ČR, 30. 4. 2009; 15:00 UTC
©2009 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 264 kB

Vyrážím opět na Rovina. Nemá smysl jezdit někam dál, protože výhled je tu opravdu dobrý a navíc se zdá, že u nás nebude situace tak „zajímavá“ jako v jiných částech země. Zaměřuji se tedy na onen cca 50 km vzdálený cumulonimbus a dávám se na intervalové snímání oblačnosti.

Bližší pohled na přicházející Cb od východu, 30. 4. 2009; 15:30 UTC
©2009 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 214 kB

Následující snímek z meteorologické družice názorně zobrazuje situaci v  daný moment.

Snímek z družice MSG – 30. 4. 2009 15:30 UTC – VIS-IR
©2009 Český hydrometeorologický ústav, EUMETSAT
Velikost: 160 kB

Cumulonimbus incus - autor: Jan Drahokoupil

Video Postup Cb; 30. 4. 2009
Autor: J. Drahokoupil
Místo pořízení: Brandýsek – „Na Rovinách“, okr. Kladno
Přístroj/rychlost: Ricoh GX100; zrychleno 150x
Formát/velikost: AVI 5,3 MB

Bohužel to nejzajímavější se v ten moment odehrávalo daleko od mého stanoviště, takže nezbývalo nic jiného, než pokračovat v timelapsování a doufat, že se ona bouřka dostane až ke mně.

Po chvíli jsem si všiml, že nejaktivnější část snímaného cumulonimbu je na jeho jižní straně, kde se tvořily nové buňky. Trochu jsem tedy pootočil Ricohem a pokračoval ve snímání vývoje.

Video Nový vývoj na jižní straně bouře; 30. 4. 2009
Autor: J. Drahokoupil
Místo pořízení: Brandýsek – „Na Rovinách“, okr. Kladno
Přístroj/rychlost: Ricoh GX100; zrychleno 150x
Formát/velikost: AVI 7,8 MB

Nový vývoj na jižní straně bouře - autor: Jan Drahokoupil  Nový vývoj na jižní straně bouře - autor: Jan Drahokoupil  Panorama Cb - autor: Jan Drahokoupil

Mezitím se však na západ od mého stanoviště tvoří nová oblačnost, která rychle roste do podoby cumulonimbu. Jak typické… Opět se ukazuje, jak funguje naše Brandýské oko :-). Bouřky všude kam se podíváš a nad námi modrá obloha. Ona bouřková oblačnost na západě je však přímo proti slunci, takže focení je značně obtížné a fotky jsou nevýrazné.

Nově se tvořící oblačnost na západě, 30. 4. 2009; 15:50 UTC
©2009 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 214 kB

vyvíjející se Cb na západě - autor: Jan Drahokoupil  Panorama cumulonimbů na západě - autor: Jan Drahokoupil

Vývoj Cb na západ od mého stanoviště však pohotově zachycuje obsluha IP kamerky na pobočce ČHMÚ v Plzni – Mikulce. Kamerku daným směrem natáčí pan Pavel Kopeček a zhotovuje tak následující timelapse.

Video Vývoj bouře na SSV od Plzně; 30. 4. 2009
Autor: P. Kopeček
Místo pořízení: Plzeň – Mikulka
Přístroj: IQeye501
Formát/velikost: AVI 6,4 MB

Obracím svou pozornost opět k oblačnosti na východě. Ta tam je pěkně vzhlížející kovadlina vzdálené bouře. Nyní se k mé pozici nasouvá vrstva nižší oblačnosti v podobě altokumulů, stratokumulů a kdo ví čeho ještě :-). Přesto nepřestávám timelapsovat a opět trochu měním záběr. V ten čas také přijíždějí Mirek s Radkem.

Video Příchod oblačnosti, vývoj a rozpad oblaků mamma; 30. 4. 2009
Autor: J. Drahokoupil
Místo pořízení: Brandýsek – „Na Rovinách“, okr. Kladno
Přístroj/rychlost: Ricoh GX100; zrychleno 150x
Formát/velikost: AVI 16,5 MB

Situace se však mění. Základna oblačnosti tmavne a my až nyní zjišťujeme, že mezitím, co se nad nás rozprostřela vrstva nízké oblačnosti, tak nad ní se nad naší pozici dostala i velmi protažená kovadlina. Ve směru, který stále snímá Ricoh, se začíná něco dít! Pomalu slábnoucí vrstva mraků nám začíná odhalovat vznikající oblaky mamma. Konečně nějaká podívaná. Rychle zhotovujeme řadu fotografií. Přeci jen je to určitě vrchol dne. Nic víc již neočekáváme.

Vznikající mammaty - autor: Jan Drahokoupil  Bližší pohled na mammaty - autor: Jan Drahokoupil  Oblaky mamma - autor: Jan Drahokoupil  Oblaky mamma - autor: Jan Drahokoupil

Radarový obrázek z 18:50 SELČ ukazuje situaci v době, kdy pozorujeme oblaky mamma.

Výřez radarové situace, 30. 4. 2009; 16:50 UTC
©2009 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 184 kB

Když se mammaty definitivně rozpadnou, odjíždíme k domovu s tím, že kdyby se mělo náhodou ještě něco dít, tak si dáme vědět.

Jen co dorážíme domů, začíná hřmít. Rychle večeříme a vyrážíme do terénu znovu, tentokrát už jen jedním vozem všichni společně. Naneštěstí dorážíme na místo pozdě. Už nás čeká jen déšť a zamračená obloha. Sice na sever od nás koutkem oka zahlédneme ještě jeden blesk, ale to je pro tento den již opravdu vše.

Výřez radarové situace, 30. 4. 2009; 17:50 UTC
©2009 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 160 kB

 


Na závěr ještě přidávám obrázky z detekce blesků obou dní.

24-hodinová blesková sumace, 29. 4. 2009
©2009 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 20 kB
24-hodinová blesková sumace, 30. 4. 2009
©2009 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 51 kB

Zdroje dat:

    • Radarové oddělení ČHMÚ
    • Družicové oddělení ČHMÚ
    • EUMETSAT
    • Siemens AG
    • Vaisala Oyj

Související odkazy:
http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/ – zpracování bleskových dat ČHMÚ
http://www.bourky.com/forum/viewtopic.php?f=32&t=416 – související diskuze na fóru – 29. 4. 2009
http://www.bourky.com/forum/viewtopic.php?f=32&t=417 – související diskuze na fóru – 30. 4. 2009