Tentokrát jsme žádné výraznější projevy počasí nečekali, ani nebyla vydána žádná výstraha. Proto nás velice rychle od západu postupující studená fronta téměř překvapila. Naštěstí jsme ji zaznamenali již na německých radarech. Její příchod k nám jsme původně odhadovali na desátou hodinu večerní. Ale fronta si opravdu pospíšila a dorazila k nám již před devátou. Ještě před příchodem fronty jsme vyfotili zajímavě vyhlížející oblačnost putující před samotnou frontou.

Takto vypadala přicházející hradba cumulonimbů v době, kdy jsme ji začali pozorovat vlastním okem. V té době se projevovala výraznou elektrickou aktivitou, což jsme pozorovali jako záblesky na obzoru a dunivé hřmění.

 

Fronta se přiblížila velmi rychle a již před devátou hodinou byla nedaleko našeho bydliště. Pozorovali jsme několik málo blesků mrak-země (CG) a ještě méně mrak-mrak (CC), poté elektrická aktivita rychle zeslábla a bouře se projevovala silným nárazovitým větrem a průtrží mračen.

   

Během půl hodiny bylo po bouři – ta pokračovala dále východním směrem a postupně slábla. Následující fotky zobrazují ostře ohraničený konec fronty, na kterém se vytvořily dokonce oblaky mamma.

     

Následující radarový snímek zobrazuje frontu blížící se k nám ve 21:00 SELČ. Poloha křížku určuje Brandýsek. Snímek byl převzat z radarového oddělení ČHMÚ.

Snímek z detekce blesků zobrazuje situaci ve 21:20 SELČ, kdy byla fronta nad námi. Poloha křížku určuje Brandýsek. Snímek byl převzat z radarového oddělení detekce blesků ČHMÚ.

Fronta s větrem o síle vichřice způsobila během svého přechodu přes české území značné škody na porostech i na obydlích převážně padajícími stromy. Bylo hlášeno mnoho polomů, stromů padlých na automobily, dokonce i na autobus v sousední obci a přerušení dodávek elektřiny vlivem přerušeného vedení.

Další den dopoledne se Jan Drahokoupil vydal na kole prozkoumat škody přímo v naší obci. Většina škod byla na porostech a to na jihovýchodní straně údolí na exponovaných místech vystavených působení větru. V některých místech to vypadalo, že škody byly soustředěny do nesouvislých úzkých pásů (černé větrné šipky). Na následující mapce Brandýska jsou vyznačena místa (červenou tečkou), kde Jan Drahokoupil zaznamenal škody různého rozsahu.

         

Pozorované jevy: cumulonimbus, cumulus, cirrus, mamma, praecipitatio, blesk

Související odkazy:
Oddělení radarových měření ČHMÚ – radarové snímky ČR
Oddělení radarových měření ČHMÚ – zpracování bleskových dat
Markante Squalllinepassage am 20.5.06 – Článek o přechodu squall–line na serveru Frontgewitter.