17. 4. jsme již s určitým napětím očekávali příchod studené fronty, která měla přinést i nějaké ty první jarní bouřky. Ta se ale opozdila v Německu a dorazila do ČR až pozdě v noci. Ještě před samotnou frontou se začaly tvořit slabé bouřky, které se k nám přesouvaly z Německa přes Krušné hory. Přibližně v 18:00 jsme vyrazili na výjezd na tradiční místo „Na rovinách“. Hned jsme začali měřit vítr. Teplota se pohybovala kolem příjemných 24°C a vál jen slabý vítr o průměrné rychlosti 2,4 m/s.

Během celého našeho výjezdu jsme byli také průběžně ve spojení s Lukášem Rongem, který nás informoval o aktuálním dění v našem blízkém okolí.

Ještě předtím však Lukáš zaznamenal dvě bouřkové buňky, který se vyskytly v Polsku hned z Krkonošemi.

 

Situaci dokládá následující radarový snímek:

Během první části výjezdu jsme nezaznamenali žádnou významnou oblačnost. Pouze kýčovitá scenérie zapadajícího Slunce za rozpadající se mraky vytvořila docela pěknou podívanou.

 

Poté jsme si udělali pauzu na večeři, neboť jsme měli minimálně hodinu čas do další přicházející kupovité oblačnosti. Na pozorovací stanoviště jsme se vrátili kolem půl deváté. Chvilku potom jsme zpozorovali své první blesky toho večera. Celkem jsme jich zpozorovali asi kolem dvaceti, přičemž většina z nich se projevila jako blýskavice – tedy vzdálené záblesky nebo prozáření mraku.

Ovšem poslední blesk večera byl nakonec přeci jen povedený. + jeden předchozí slabší po úpravě.

 

Situaci dokládá následující radarová animace:

Náš první letošní výjezd se nakonec vydařil. Ze začátku to vypadalo skoro beznadějně, ale večerní část pozorování s poměrně dost blesky byla vydařená a to i díky Lukášovi R., který nás stále zásoboval aktuálními informacemi.

Statistika blesků dne 17.4.2007:

Pozorované jevy: cumulonimbus, praecipitatio, blesk, altocumulus

Související odkazy:

Oddělení radarových měření ČHMÚ – zpracování bleskových dat
Oddělení radarových měření ČHMÚ – radarové snímky ČR
EUMETSAT – Evropská organizace pro meteorologické družice